Ochrona
2015-11-25 14:42
W całej Polsce istnieje duże zagrożenie mączniakiem rzekomym, jest to spowodowane sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi dla rozwoju patogenu.
Chroń rozsadę przed chorobami odglebowymi - Komunikat warzywniczy BCS
Cebula ozima
- Mączniak rzekomy
W całej Polsce istnieje duże zagrożenie mączniakiem rzekomym, jest to spowodowane sprzyjającymi warunkami atmosferycznymi dla rozwoju patogenu. Zaleca się lustrowanie plantacji pod kontem mączniaka rzekomego. Interwencyjnie w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby - szarobiały nalot grzybni na blaszce liściowej (Fot.1) zaleca się wykonanie zabiegu ochrony preparatem:- Infinito 687,5 S.C. w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3 zabiegi tym środkiem.
Zabiegi ochrony warto wykonać także profilaktycznie, na plantacjach na których nie ma aktualnie pierwszych objawów choroby. Zapewni to dobre zabezpieczenia plantacji przed chorobami grzybowymi w okresie spoczynku (zima).
- Ochrona rozsady warzyw przed chorobami odglebowymi:Producenci pomidorów szklarniowych powinni pamiętać o zwróceniu szczególnej uwagi na zdrowotność rozsady warzyw. W produkcji rozsady występuje zagrożenie patogenami występującymi w podłożu:
- Zgnilizna pierścieniowa powodowana przez Phytophthora nicotianae var. Parasitica,
- Zgorzel siewek powodowany przez Pythium spp. i Phytophtora spp.
- Pomidor lub ogórek na podłożu z wełny mineralnej
- Profilaktycznie lub po zauważeniu pierwszych objawów zaleca się zastosowanie środka Previcur Energy 840 SL w stężeniu 0,015 %-0,03 % (15-30 ml środka w 100 litrach wody). Można także Previcur Energy 840 SL dozować poprzez system nawadniania kroplowego w dawce: 1-2 l środka na 25000 roślin. Podlewanie roślin wykonać 1-2 razy w odstępach, co 2-3 tygodnie.
Jest to już ostatni komunikat warzywniczy w tym roku. Był to trudny sezon dla producentów warzyw gruntowych z powodu suszy obejmującej cały kraj. Anomalie pogodowe spowodowały nasilenie lub osłabienie występowania szkodników i chorób na poszczególnych plantacjach. Producenci warzyw kapustnych zmagali się z intensywnym nalotem mszyc, wciornastka tytoniowca oraz mączlika warzywnego nie mieli natomiast problemu z chorobami grzybowymi.
- Źródło: Bayer CropScience Polska
e-warzywnictwo.pl