Aktualności
– To jest bardzo ważne, żeby prowadzić dialog z rolnikami – podkreśliła minister rolnictwa i rozwoju wsi Anna Gembicka, która przyjechała wczoraj do Medyki na rozmowy na przejściu granicznym.
Rozmowy w Medyce
Wczoraj wieczorem, na rozmowy z protestującymi w Medyce rolnikami przyjechała delegacja Kierownictwa resortu rolnictwa. W rozmowach, obok szefowej resortu rolnictwa uczestniczył sekretarz stanu Janusz Kowalski.
Minister Anna Gembicka przypomniała, że prowadzone w Szczecinie rozmowy nie były incydentalne.
– To się przerodziło w stałą pracę nad pewnymi rozwiązaniami systemowymi. Dziś, zdajemy sobie z tego sprawę, że najistotniejsze są dla państwa rozwiązania doraźne – zwróciła uwagę minister Anna Gembicka.
Szefowa resortu rolnictwa uważa przy tym, że ten dialog należy kontynuować również w formie dalszej pracy w wypracowaniu rozwiązań systemowych, aby wzmocnić polskie rolnictwo także w kontekście konkurencji z Ukrainą.
Postulaty rolników
Protestujący na przejściu granicznym rolnicy zgłosili trzy postulaty: dopłat do skupu kukurydzy, utrzymania podatku rolniczego na tegorocznym poziomie oraz kontunuowania kredytów płynnościowych.
– Będziemy o tych sprawach rozmawiać, postulat po postulacie – zapewniła minister Anna Gembicka przed rozpoczęciem spotkania.
Podsumowanie rozmów
– Wiemy, że sytuacja tutaj na granicy jest trudna, ale wiemy też, że sytuacja wywołana agresją Rosji na Ukrainę jest bardzo trudna i niestety też wywołana nieodpowiedzialną polityką Unii Europejskiej – podkreśliła minister Anna Gembicka.
Zwróciła przy tym uwagę na brak dostrzegania przez Wspólnotę Europejską problemów Polski i krajów przyfrontowych.
Szefowa resortu rolnictwa podkreśliła, że dyskusja dotyczyła zarówno rozwiązań unijnych jak i krajowych.
Odniosła się także do zgłoszonych przez rolników postulatów, podkreślając przy tym, że zaproponowane rozwiązania wymagają jeszcze doprecyzowania.
Propozycje rozwiązań
– Odnośnie pierwszego z postulatów proponujemy dopłaty do kukurydzy na poziomie 1000 zł/ha – poinformowała minister Anna Gembicka.
Drugi postulat dotyczył przedłużenia udzielania kredytów płynnościowych o oprocentowaniu 2 proc.
– Złożone wnioski praktycznie wyczerpały już całą pulę wynoszącą 10 mld złotych i w związku tym będziemy chcieli zwiększyć tę całą pulę akcji kredytowej o kolejne 2,5 mld złotych – powiedziała szefowa resortu rolnictwa.
– Widzimy, że jest to dobry mechanizm, który się sprawdza i jest nim zainteresowanych bardzo wielu rolników – dodała minister.
– Rozumiemy samorządy, ale jeszcze bardziej rozumiemy rolników, dlatego będziemy pracować z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, aby wypracować taki mechanizm, który będzie z jednej strony chronił rolników, a z drugiej strony nie spowoduje uszczerbku dla gmin – zapewniła minister Anna Gembicka odnosząc się do trzeciego ze zgłoszonych postulatów.
Szefowa resortu rolnictwa poinformowała ponadto, że dziś wystąpiła do unijnego komisarza ds. handlu Valdisa Dombrovskisa o spotkanie z udziałem protestujących rolników i transportowców.