Aktualności
Wielu producentów cebuli, kapusty czy jabłek ponosi straty z powodu nałożenia na towary z naszego kraju embarga przez Rosję. Aby zrekompensować im starty wynikające z utraty tego rynku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie wypłacała wsparcie. Jego wysokość wyniesie:
450 zł na 1 ha powierzchni upraw cebuli lub kapusty prowadzonych w 2014 r.;
800 zł na 1 ha powierzchni owocujących w 2014 r. sadów jabłoniowych.
Wsparcie to będzie wypłacane jako tzw. pomoc de minimis w rolnictwie. Oznacza to, że maksymalna kwota rekompensat wypłaconych w jej ramach, w ciągu trzech ostatnich lat, nie może być wyższa niż równowartość 15 tys. euro.
Wnioski o taką pomoc producenci cebuli, kapusty lub jabłek mogą składać do 14 listopada 2014 r. w biurach powiatowych ARiMR, właściwych ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego. Wnioski można składać rejestrowaną przesyłką pocztową. Wówczas o dotrzymaniu terminu decyduje data nadania takiego wniosku.
Udzielanie takiej pomocy przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest możliwe dzięki przyjęciu i podpisaniu 4 listopada 2014 r. znowelizowanego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie realizacji niektórych zadań ARiMR. Rozporządzenie to weszło w życie z dniem opublikowania go w Dzienniku Ustaw.
Producenci jabłek lub kapusty, którzy ponieśli straty z powodu nałożenia przez Rosję embarga na polskie towary, mogą otrzymać wsparcie także w Agencji Rynku Rolnego. Rolnicy czy inni przedsiębiorcy, którzy skorzystają z oferty ARR nie mogą otrzymać takiej pomocy do tych samych powierzchni upraw z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jeżeli rolnik posiada np. 5 ha z których uprawy (cebula, kapusta czy jabłaka) przeznaczone są na sprzedaż i złożył wniosek do ARR o przyznanie pomocy do 2,5 ha, wówczas o wsparcie z ARiMR może ubiegać się do pozostałych 2,5 ha. Ważne jest, aby wnioski nie dotyczyły pomocy do tej samej powierzchni upraw.
Otwórz wniosek o przyznanie pomocy (excel)
Otwórz wniosek o przyznanie pomocy (PDF)
Otwórz załącznik o pomocy de minimis
Źródło: armir