Aktualności
27-28 maja br. firmy Maspex/ Tymbark Olsztynek, Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, Bejo Poland, Bayer Polska, Yara Poland oraz Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie zorganizowały EIT Food AgTech Academy. Tematyka spotkania koncentrowała się wokół kształtowania jakości marchwi i pomidorów do przetwórstwa.
Wszystkich uczestników powitał Jarosław Samsel, Dyrektor w Maspex Group. Na początku szkolenia Paulina Czerwińska przybliżyła producentom firmę MASPEX. Aktualnie MASPEX to 70 marek polskich i zagranicznych i prawie 4000 pozycji towarowych w Polsce i za granicą. Przykładowo Łowicz, Krakus, Kotlin i Włocławek, to marki przetworów warzywnych i owocowych MASPEXu. Następnie głos zabrał dr Zbigniew Anyszka z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach, który omówił zagadnienie zwalczania chwastów w uprawie marchwi i pomidorów. W dalszej części spotkania Łukasz Dulęba (Bejo) oraz Paweł Łukasiak (Arvensis) przedstawili nowości odmianowe i agrotechniczne w uprawie marchwi.
Po przerwie na lunch zaprezentowano dwa wykłady z zakresu ochrony roślin przed agrofagami; pierwszy – Radosława Suchorzewskiego dotyczył rozwiązań oferowanych przez firmę Bayer do ochrony warzyw korzeniowych i nie tylko, m.in. nowości do zwalczania nicieni; natomiast drugi – prof. dr hab. Grażyny Soika – zwalczania szkodników marchwi i pomidorów w warunkach ograniczonego asortymentu środków ochrony roślin.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Jolanty Majerskiej-Sawko, w której prelegentka zwróciła uwagę na opracowanie innowacyjnych przetworów owocowo-warzywnych zachowujących optymalny i korzystny skład substancji prozdrowotnych z wykorzystaniem marchwi i truskawki w celu poszerzenia produkcji rolniczej i przetwórczej. Ponadto w tej części panelu wykładów Sebastian Przedzienkowski (Yara) podpowiadał, jak żywić rośliny warzywne w warunkach zagrożenia suszą, która coraz częściej powoduje stres w uprawach polowych.
W 3 bloku wykładów podczas EIT Food AgTech Academy mowa była o rolnictwie regeneratywnym i programie wsparcia rolników w ramach EIT Food – te informacje zaprezentował Adam Strzelecki. Ponadto prof. dr hab. Wioletta-Błaszczak przedstawiła, jak wzmocnić potencjał zdrowotnego produktu na bazie owoców pomidora poprzez dobór odmiany i zastosowanie wysokich ciśnień hydrostatycznych. A doktor Joanna Fotschki w swoim wystąpieniu skoncentrowała się na potencjalnych kierunkach wykorzystania odpadów poprodukcyjnych z przetwórstwa.
28 maja uczestnicy EIT Food AgTech Academy: „Kształtowanie jakości marchwi i pomidorów do przetwórstwa” zaproszeni zostali do zakładu Tymbark w Olsztynku, gdzie Arkadiusz Koper zaprezentował zakład i jego działalność.