Aktualności
W 2023 r. z Rosji ogórki importowano do Polski w styczniu, lutym marcu, maju, we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu. W październiku do Polski wjechało z Rosji najwięcej towaru, ok. 2800 ton ogórka i korniszonów. Przeliczając to na tiry jest to ok. 115. W listopadzie z tego kierunku wjechało do naszego kraju ok. 2200 t. Natomiast z Białorusi w listopadzie i grudniu na polski rynek trafiło ok. 550 ton tych warzyw.
W ostatnim czasie wiele osób zastanawiało się, pytało o wielkość importu ogórków z Rosji. Postanowiliśmy przyjrzeć się statystykom GUS-u za miniony rok (2023). Dane pokazują, że ogólnie import ogórka i korniszonów z różnych kierunków, odbywał się w roku minionym w każdym z miesięcy. Przy czym największe ilości towaru trafiły na nasz rynek w okresie styczeń-marzec oraz październik-grudzień. W tych miesiącach kupowaliśmy w innych krajach więcej, jak 8000 ton/miesiąc. Towar dostarczała nam Hiszpania, Niemcy, Grecja, Rosja i kraje pozostałe. Najwyższa cena to ponad 10 zł/ka (w lutym) a najniższa to ok. 3 zł/kg (w sierpniu). Hiszpania najwięcej ogórków dostarczyła nam w styczniu (ok. 5800 ton) – jest liderem w skali dostaw, Niemcy w sierpniu (ok. 1700 ton), Grecja w grudniu (ok. 2400 ton), Rosja w październiku (ok. 2800 ton). W 2023 r. z Rosji ogórki importowano do polski w styczniu, lutym marcu, maju, we wrześniu, październiku, listopadzie i grudniu.
Spośród krajów pozostałych w roku ubiegłym na nasz rynek znaczna część ogórków trafiła z Rumunii (przykładowo we wrześniu ok. 2200 t) oraz z Turcji (przykładowo w listopadzie ok. 2500 t).
Co ciekawe, to import ogórków i korniszonów z Białorusi był wyższy w 2023 roku, jak z Ukrainy.