Innowacyjny biorobot usprawni wykrywanie GMO
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa jest jedyną instytucją w Polsce, która przeprowadza urzędową kontrolę materiału siewnego i upraw pod kątem występowania modyfikacji genetycznych (GMO). Próbki pobierane przez inspektorów PIORiN trafiają do Laboratorium Badania GMO, wchodzącego w skład Centralnego Laboratorium w Toruniu.
W bieżącym roku prowadzone są badania materiału roślinnego trzech gatunków roślin uprawnych: kukurydzy, soi i rzepaku.
Zgodnie z wytycznymi „Programu kontroli upraw GMO” opartego o przepisy ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych, badaniom podlega zarówno materiał siewny będący w obrocie na terenie Polski, jak i materiał zielony (liście) pobierany w okresie wegetacji z upraw kukurydzy, rzepaku i soi.
W celu wykrycia GMO w badanym materiale, po odpowiednim przygotowaniu próbki do badań (homogenizacja, wydzielenie próbek testowych), przeprowadza się szereg analiz technikami molekularnymi tj. PCR/Real-time PCR.
Chcąc usprawnić i udoskonalić przebieg procesu badawczego oraz zwiększyć przepustowość analiz, Laboratorium Badania GMO oprócz manualnych systemów izolacji DNA i nastawiania reakcji PCR, od niedawna waliduje również izolację genomowego DNA i przygotowywanie reakcji PCR/Real-time z wykorzystaniem automatycznych stacji pipetujących. Zautomatyzowany proces izolacji kwasów nukleinowych jest realizowany przy pomocy systemów dysponujących 4 kanałami pipetującymi. Daje to możliwość sprawnej izolacji od 8 do 48 próbek i skutecznie zabezpiecza przed ich kontaminacją.
Bioroboty wykorzystywane będą w laboratorium podczas wykonywania analiz materiału roślinnego pod kątem obecności organizmów genetycznie zmodyfikowanych w dwóch etapach rutynowych badań: izolacji DNA z próbki testowej oraz do przygotowywania reakcji Real-time PCR w wielodołkowej płytce (384 dołki).
Uzyskane wyniki walidacji obu procesów wskazują na możliwość szybkiego wprowadzenia ww. aparatów do rutynowych analiz.