Aktualności
Sejmowa komisja poparła zmiany Kodeksu postępowania cywilnego. Znowelizowany kodeks miałby określać co może, a czego nie zabrać komornik w trakcie egzekucji. Zdaniem senatorów, którzy przygotowali projekt zmian, jest to konieczne z punktu widzenia konstytucyjnego, aby określić ramy egzekucji na poziomie ustawowym.
Sejmowa komisja poparła projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego określający należące do rolnika zwierzęta oraz przedmioty, które nie podlegają egzekucji komorniczej. Propozycja została przygotowana przez Senat. Zamiany motywowane są tym, że zdaniem senatorów "w świetle wymogów konstytucyjnych wszelkie wyłączenia spod egzekucji dotyczące zwierząt i rzeczy ruchomych potrzebnych do prowadzenia gospodarstwa rolnego muszą być regulowane na poziomie ustawowym".
Komornik nie będzie mógł zabrać m.in. bydła mlecznego
W Kodeksie postępowania miałby się znaleźć m.in. przepis wyszczególniający, że jeśli dłużnikiem jest rolnik prowadzący gospodarstwo, egzekucji nie podlegają stada podstawowe zwierząt gospodarskich-m.in. bydła mlecznego i mięsnego, koni, kóz, owiec, świń, drobiu, zwierząt futerkowych, a także rodziny pszczele.
Zmiany, na które czekało wielu rolników
Pierwsze czytanie tego projektu odbyło się w Sejmie na początku października. - Mam nadzieję, że przepisy, które od kilku lat skutecznie chronią polskich rolników, dzięki podniesieniu rangi tych przepisów, przeniesieniu ich do ustawy.
– Kodeks postępowania cywilnego, w jeszcze dalej idący sposób pozwolą rolnikom w spokoju regulować zaległości, jeśli takie będą powstawać, i w ten sposób stabilność funkcjonowania ich gospodarstw rolnych pomimo napotkanych trudności będzie zachowana - mówił podczas sejmowej na początku października debaty wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.
Sejm będzie kontynuował prace nad projektem prawdopodobnie podczas kolejnego posiedzenia pod koniec października.