Komunikat warzywniczy
Jak pokazuję modele chorobowe analizujące przebieg pogody i warunki sprzyjające rozwojowi zarodni oraz infekcji, w całej Polsce panują obecnie sprzyjające warunki do rozwoju mączniaka rzekomego na cebuli. W centralnej i północnej Polsce Fot. 1 i 2 możliwe są już infekcje.
Cebula ozima, dymka, z siewu wiosennego
Zalecamy dokładne lustrowanie plantacji. Profilaktycznie lub w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – grafitowo - szary nalot grzybni na blaszce liściowej fot. 3, zaleca się wykonanie zabiegu ochrony.
- Infinito 687,5 SC w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3 zabiegi tym środkiem.
W późniejszym okresie wzrostu - od momentu formowania się cebul zaleca się zastosowanie środka Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomym, zgnilizną szyjki cebuli oraz ogranicza rozwój Stemphylium. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha.
Zabiegi ochrony należy wykonać w odstępie co 7 – 10 dni. Długość odstępów i dawkowanie zależą od nasilenia choroby i warunków pogodowych. W trakcie sezonu preparaty należy stosować przemiennie aby uniknąć stosowania fungicydów z tych samych grup chemicznych.
Fot. 1,2 Materiały Bayer
Fot. 3 Katarzyna Gładka