Komunikat warzywniczy
Dziś otrzymaliśmy kolejne sygnały o stwierdzeniu jaj śmietki na plantacjach kalafiora zlokalizowanych na Kujawach. Rekomendujemy częsty monitoring upraw – minimum 2-3 razy w tygodniu. Koszt pułapki zapachowej na śmietkę to niecałe 40 zł. Do zwalczania można użyć preparaty na bazie substancji czynnej cyjanotraniliprol lub acetamipryd.
Niestety, ale producenci warzyw muszą już zmierzyć się ze szkodnikami. Aktualnie bardzo aktywna jest śmietka kapuściana. To gatunek muchówki z rodziny śmietkowatych (Anthomyiidae). W efektywnej ochronie kalafiora, ale także mając na uwadze m.in. opłacalność produkcji tego gatunku warto duży nacisk położyć na monitoring nalotu muchówek na plantacje. Do monitoringu wykorzystuje się pułapki zapachowe, wabiące ciężarne samice. Pewnie tu padnie pytanie: ile to kosztuje? Otóż koszt jednej pułapki, zestawu z 1 wabikiem wynosi około 40 zł. Wabik pozostaje aktywny przez 4-10 dni w zależności od warunków pogodowych. Rekomenduje się użycie 2 pułapek na plantacje niezależnie od jej wielkości. W celu monitorowania populacji szkodnika przez cały sezon wegetacyjny należy dokupić 5-6 wabików zapachowych (koszt 1 szt. to ok. 13 zł) w przypadku wczesnych odmian lub większą ich liczbę dla odmian późnych.
Śmietka kapuściana – obraz szkodnika i jego szkodliwości
Larwy śmietki należą do jednych z najgroźniejszych szkodników w uprawach warzyw kapustnych. W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego, przy sprzyjających warunkach, oblotu mogą dokonać nawet trzy pokolenia szkodnika. Pierwszy oblot śmietki następuje wczesną wiosną, kiedy temperatura gleby przekroczy 10 stopni C. Muchówka składa jaja tuż przy szyjce korzeniowej rośliny.
Jaja są jasne, podłużne, można je dostrzec bez dodatkowych przyrządów optycznych. Larwy śmietki są białawe, beznogie, podobne do larw muchy domowej, wielkości poniżej 1 cm. Larwy pierwszego pokolenia żerują głównie na korzeniach oraz w dolnych partiach łodygi. Zaatakowane rośliny słabną, a nawet zamierają, w wyniku utrudnienia pobierania wody z gleby. Kolejne pokolenie śmietki pojawia się zazwyczaj w pierwszej dekadzie lipca.
W tabeli zestawiono preparaty oraz podano ich dawki do zwalczania śmietki kapuścianej na plantacjach kalafiora. Zabiegi rozpoczynamy po odłowieniu w pułapce więcej niż 2 muchówek przez kolejne dwa dni. Jeżeli nie dysponujemy pułapką warto przyglądać się glebie wokół roślin. Jeżeli tam stwierdzimy więcej niż 10 jaj na kolejnych 10 roślinach wówczas wykonujemy zabieg środkiem ochrony roślin.
Preparaty do zwalczania śmietki kapuścianej w trakcie wegetacji w kalafiorze