Komunikat warzywniczy. Tantniś – upał i susza mu sprzyjają
Zimna wiosna opóźniała nie tylko rozwój roślin, ale także wpłynęła na przesunięcie pojawienia się niektórych szkodników, m.in. tantnisia krzyżowiaczka. Ale jak już się pojawił to nie ma litości – sucha i upalna pogoda zdecydowanie mu sprzyja w ostatnich tygodniach. Jak sobie z nim radzić, jakie insektycydy stosować na polu z kapustą, kalafiorem czy brokułem?
Z Wielkopolski, Kujaw, Mazowsza dotarły do nas informacje o znacznej presji tantnisia krzyżowiaczka w uprawach warzyw kapustnych. Upał i susza w ostatnim okresie sprzyjają tantnisiowi.
Wielu producentów widząc tego szkodnika wspomina jeszcze spustoszenia, jakich na polach dokonały gąsienice tantnisia w roku 2016. W niektórych przypadkach likwidowano całe plantacje kalafiorów, doszczętnie zniszczone przez żarłoczne larwy, żerujące zarówno na liściach, jak i różach. Podobnie było z hektarami dopiero co wysadzonej w pole młodej rozsady brokuła w województwie kujawsko-pomorskim. Wielu producentów nie wywiązało się z kontraktów przez zniszczenia, jakich dokonał na ich polach tantniś krzyżowiaczek. W tym roku otrzymaliśmy od producentów z różnych rejonów Polski informacje o zaobserwowaniu znacznej liczby zarówno osobników dorosłych, jaki i gąsienic. Najwięcej takich obserwacji otrzymaliśmy z Kujaw, Małopolski oraz z Wielkopolski. Jak sobie z nimi radzić, jakie insektycydy stosować na polu z kapustą, kalafiorem czy brokułem?
Tantniś krzyżowiaczek – przypomnienie szkodnika
Tantniś krzyżowiaczek jest niewielkim motylem, o rozpiętości skrzydeł ok 17 mm. Motyle najbardziej aktywne są wieczorem. Owady składają jaja na spodniej stronie liści. Jedna samica może złożyć ponad 150 jaj. Jaja tantnisia są żółte, owalne i spłaszczone, trudne do dostrzeżenia. Bardzo charakterystyczne są natomiast larwy szkodnika. Gąsienice tantnisia są koloru zielonego lub zielono-żółtego, najszersze w środkowej części ciała. Kiedy wyczują niebezpieczeństwo zwijają się w podkówkę i spadają z rośliny. Nie tracą one jednak kontaktu z liściem dzięki wytwarzaniu cienkiej nici, po której wracają na miejsce żerowania. To właśnie m.in. gąsienice tantnisia wyrządzają największe szkody w uprawach warzyw kapustnych. Bezpośrednio po wylęgu wgryzają się one w liście i minują je, by następnie zjeść dolną skórkę oraz miękisz. Żerowiska gąsienic tantnisia są łatwo rozpoznawalne. Przybierają postać licznych okienek na liściach. Gąsienice nie zjadają bowiem górnej warstwy skórki liści, przez co w wygryzionych miejscach pozostaje cienka półprzezroczysta błonka. Na ostatnim etapie rozwoju gąsienice tworzą siateczkowy oprzęd, w którym dochodzi do ich przepoczwarzenia. Poczwarki tantnisia zimują na chwastach i resztkach roślinnych.
Kiedy i czym zwalczać szkodnika?
Progiem zagrożenia jest występowanie 1-5 gąsienic tantnisia krzyżowiaczka na 10 roślinach. Specjaliści zalecają wykonanie zabiegu ochronnego w okresie wylęgania się gąsienic.
Do zabiegu na plantacjach brokułu można użyć preparaty zarejestrowane w tym gatunku zawierające substancję czynną: chlorantriliprol, spinosad, cypermetrynę, deltametrynę. Ponadto na tantnisia krzyżowiaczka w brokule rejestracje posiada preparat zawierający substancje czynną benzoesan emamektyny oraz insektycyd na bazie cyjanotraniliprolu. W trakcie lub bezpośrednio po wylęgu gąsienic brokuł można opryskiwać również preparatami biologicznymi zawierającymi Bacillus thuringiensis ssp.
Do zabiegu na plantacjach kapusty głowiastej można użyć preparaty zarejestrowane w tym gatunku zawierające substancję czynną: benzoesan emamektyny, cyjanotraniliprol, spinosad, indoksakarb, chlorantraniliprol, azadtrachtyna A, cypermetryna, deltametryna, alfa-cypermetryna, lambda-cyhalotryna, gamma-cyhalotryna, esfenwalerat. Do zabiegów można tez wykorzystać preparaty biologiczne zawierające Bacillus thuringiensis ssp.
Do zabiegu na plantacjach kalafiora można użyć preparaty zarejestrowane w tym gatunku zawierające substancję czynną: chlorantriliprol, spinosad, cypermetrynę, deltametrynę, benzoesan emamektyny, cyjanotraniliprol. Z grupy preparatów biologicznych na tantnisia również rejestracje maja niektóre zawierające Bacillus thuringiensis ssp.