Aktualności
Duże jest nasilenie mączniaka prawdziwego baldaszkowatych na plantacjach marchwi i pietruszki. Do ochrony roślin zarejestrowane są preparaty o różnym mechanizmie działania. Do zabiegów należy dobierać preparaty rotując sposobem ich działania.
W wielu rejonach Polski na plantacjach warzyw selerowatych, czyli marchwi i pietruszki, ale nie selera w dużym nasileniu występuje mączniak prawdziwy baldaszkowatych. Sprawcą tej choroby jest grzyb Erysiphe heraclei. Objawy jego obecności na roślinach są widoczne na obu stronach liścia, na ogonkach liściowych oraz na łodygach i baldachach – to w produkcji nasiennej. Jak podają fitopatolodzy, Marek Grabowski, Edward Kunicki, Jacek Nawrocki oraz Kazimierz Nawrocki początkowo są to pojedyncze, lokalnie występujące plamy, jednak wraz z rozwojem procesu chorobowego powiększają one swoje rozmiary i mogą pokrywać całą powierzchnię zaatakowych organów. Niestety taki obraz jest widoczny aktualnie na wielu polach na Mazowszu, na Kujawach czy też w Wielkopolsce. Dlaczego należy rośliny chronić? Ponieważ porażone liście obumierają, co prowadzi do zakończenia wzrostu pietruszki czy marchwi. Warto również pamiętać, że w przypadku pietruszki pierwsze symptomu mączniaka najczęściej pojawiają się na ogonkach liściowych.
Fungicydy do zwalczania mączniaka prawdziwego
Do ochrony roślin przed mączniakiem prawdziwym baldaszkowatych zarejestrowane są preparaty o różnym mechanizmie działania. Do zabiegów należy dobierać preparaty rotując sposobem działania. Do opryskiwania marchwi przeciwko tej chorobie zarejestrowane są fungicydy na bazie substancji czynnych: siarka (działanie kontaktowe), azoksystrobina (działanie wgłębno-układowe), azoksystrobina + difenokonazol (działanie kontaktowo-układowe), trifloksystrobina (działanie mezosystemiczne), difenokonazol (działanie układowe), difenokonazol + fluksapyroksad (działanie układowe), fluopyram + tebukonazol (działanie układowe), piraklostrobina + boskalid (działanie układowe) oraz olejek pomarańczowy (działanie kontaktowe).
Do opryskiwania pietruszki przeciwko tej chorobie zarejestrowane są fungicydy na bazie substancji czynnych: siarka (działanie kontaktowe), difenokonazol (działanie układowe), piraklostrobina + boskalid (działanie układowe), difenokonazol + fluksapyroksad (działanie układowe), fluopyram + tebukonazol (działanie układowe), azoksystrobina (działanie wgłębno-układowe), azoksystrobina + difenokonazol (działanie kontaktowo-układowe) oraz olejek pomarańczowy (działanie kontaktowe), Bacillus suptilis szczep QST 713 i Bacillus amyloliquefaciens szczep FZB 24.