Niemiecki import świeżych owoców i warzyw znacząco spadł w lipcu
W lipcu niemiecki import świeżych owoców i warzyw ponownie pozostawał znacznie w tyle za tym samym miesiącem ubiegłego roku. W lipcu br. import utrzymywał się na poziomie 681 tys. ton wobec 801 tys. ton w lipcu 2021 r. Było to o 15% lub 120 tys. rok. W ciągu pierwszych 7 miesięcy tego roku niemiecki import świeżych owoców i warzyw był o 12% niższy niż w pierwszych 7 miesiącach 2021 r. W porównaniu z tym samym okresem w 2020 r. ujemna różnica była jeszcze większa. W ujęciu wartościowym import w lipcu był również mniejszy niż w lipcu ubiegłego roku, tj. 7,65 wobec 7,80 mld euro.
Według analizy Fruit & Vegetable Facts średnia cena importowa w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku była o ponad 10% wyższa niż w tych samych miesiącach 2021 roku.
Z Polski w lipcu 19% mniej
Import świeżych owoców i warzyw od wszystkich 5 głównych dostawców był w pierwszych 7 miesiącach br. niższy niż w roku ubiegłym. Hiszpania jest zdecydowanie najważniejszym dostawcą, ale dostarczyła o 10% mniej, Holandia nie mniej niż 20%, a z naszego kraju Niemcy zakupili 19% mniej warzyw i owoców. Włochy 13% mniej. Import z Kostaryki „jedynie” pozostał w tyle o 5%, a z Ekwadoru spadł bardzo mocno, bo o 24%. Jednak były też kraje, które w pierwszych siedmiu miesiącach tego roku dostarczyły do Niemiec więcej świeżych owoców i warzyw. Są to: Maroko +16%, RPA +10%.
Mniejszy import prawie wszystkich produktów
Niemiecki import wszystkich ważnych produktów był mniejszy w ciągu pierwszych 7 miesięcy. W lipcu nie było inaczej niż przed miesiącami. Banany są najważniejszym niemieckim produktem importowym, jeśli chodzi o świeże owoce i warzywa. W lipcu import był o 12% mniejszy, a w ciągu pierwszych 7 miesięcy minus wyniósł 9%. W przypadku pomidorów w lipcu było to -12%. W przypadku ogórków -28%, dla papryki -15%. Wyjątkami od trendu w ciągu pierwszych 7 miesięcy były: winogrona (+6%), melony (+20%), awokado (+2%), kalafior/brokuły (+14%) i jagody (+3%).