Aktualności
2023-09-18 07:57
- Wpis do rejestru – sprzedawca wykonujący działalność regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu zobowiązany jest do posiadania wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków (art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
- Numer identyfikacji podatkowej (NIP) – sprzedawca oferujący środki ochrony roślin nie może być anonimowy i powinien umieszczać w ofercie co najmniej nazwę swojej firmy, numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz siedzibę albo adres (art. 20 ust. 3 ustawy z 16 marca 2018 r. Prawo Przedsiębiorców).
- Sprzedaż zarejestrowanych środków ochrony roślin – sprzedawca oferuje do sprzedaży wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, umieszczone w rejestrze pod linkiem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin (art. 28 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r., dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG).
- Weryfikacja czy nabywca posiada certyfikat ukończenia szkolenia – sprzedaż środków ochrony roślin dla użytkowników profesjonalnych wymaga weryfikacji, czy nabywca posiada certyfikat ukończenia szkolenia w zakresie środków ochrony roślin (art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
- Dowód zakupu dla klienta – sprzedawca środków ochrony roślin jest zobowiązany do prowadzenia i przechowywania przez co najmniej pięć lat dokumentacji dotyczącej wprowadzanych do obrotu środków ochrony roślin. Takim dokumentem może być paragon lub faktura (art. 67 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r.)
- W ofercie internetowej zamieszczanie niezbędnych klauzul informacyjnych - sprzedawca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu, w przypadku składania oferty zawarcia umowy na odległość, zobowiązuje się do podania w treści ogłoszenia, że nabycia środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie i posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (art. 25 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa przypomina, że nieprzestrzeganie zasad oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin w Internecie grozi odpowiedzialnością administracyjną (m.in. art. 75 ust. 1 pkt 2, art. 76 ust. 1 pkt 5 lit. d, art. 76 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin).
Masz podejrzenie, że oferta środka ochrony roślin w Internecie narusza przepisy?
Informacje o wszelkich przypadkach oferowania do sprzedaży środków ochrony roślin z naruszeniem ww. przepisów należy zgłaszać do najbliższej jednostki PIORiN (wykaz dostępny jest pod linkiem: http://piorin.gov.pl/wiorin/
PIORIN