Aktualności
Pomidor, jako warzywo ciepłolubne wymaga odpowiedniego terminu sadzenia na miejsce stałe. Właśnie trwa zakładanie plantacji. Większość producentów tego warzywa sadzi je po 15 maja, gdyż wie, a wielu nawet przekonało się na własnej skórze, że termin po "zimnych ogrodnikach" nie powoduje zahamowanie wzrostu roślin, czy też ich zamierania.
Pomidor jest rośliną klimatu ciepłego i suchego i w porównaniu np. z warzywami kapustnymi jest bardzo wymagający, co do warunków pogodowych, ale także i gleby. Odznacza się małą wytrzymałości na niskie temperatury. Rośliny mogą zamierać przy temperaturze 0°C, a dłużej trwające chłody (temperatura poniżej 8°C) powodują zahamowanie ich wzrostu. Ponadto mogą prowadzić do braku kwitnienia i opadania zawiązków owoców.
Warto pamiętać, że aby odnieść sukces w produkcji tego warzywa należy do niej wykorzystywać dobrej jakości rozsadę. Plantacje pomidorów można zakładać z rozsady "rwanej" lub wyprodukowanej w wielodoniczkach. Druga z wymienionych jest coraz bardziej powszechnie wykorzystywana.
Daje gwarancje udanej produkcji. Efektem jej użycia w produkcji są m.in. wyrównane rośliny, przyspieszone zbiory, wzrost plonu oraz lepsza jego jakość. Ponadto już na etapie rozpoczynania uprawy rozsada doniczkowana jest mniej kłopotliwa w transporcie i przygotowaniu do sadzenia. Jej system korzeniowy jest zabezpieczony przed uszkodzeniami mechanicznymi. Są jednak opinie producentów, w których uznawana jest wyższość rozsady "rwanej" nad doniczkowaną. Wśród argumentów za stosowaniem rozsady "rwanej" uwagę zwraca się np. na niższe koszty produkcji, korzystniejsze zachowanie proporcji pomiędzy częścią nadziemną a podziemną roślin, a przez to dobre przystosowanie się pomidorów do niesprzyjających warunków na miejscu stałym. Przed sadzeniem roślin warto pamiętać, że pomidor ma duże wymagania pokarmowe. Mając to na uwadze, jeżeli nie wykonano analizy chemicznej gleb, na stanowiskach średnio zasobnych w składniki pokarmowe powinno się rozsiać nawozy, w postaci których dostarczy się 100-150 kg N, 80-100 kg P2O5 oraz 150-200 kg K2O.
W gospodarstwach specjalizujących się w produkcji pomidora nastał okres, w którym w zależności od tego co przyniosą warunki pogodowe ponoszone będą duże lub bardzo duże nakłady na odpowiednie prowadzenie plantacji (np. nawożenie, ochronę roślin). Oby ten sezon był podobny do ubiegłego pod względem plonowania roślin, natomiast ceny niech będą korzystniejsze niż w 2011 r.
Robert Solarski