Aktualności
Ostatnie deszcze poprawiły znacznie warunki wilgotnościowe w wierzchniej warstwie gleby do głębokości 28 cm. W środkowo zachodniej części kraju oraz na południu na znacznym obszarze nastąpiło przesycenie wodą wierzchniej warstwy gleby. Rzeki wezbrały i nastąpiły zalania i podtopienia. W województwie wielkopolskim, szczególnie w południowej części opady, według rozeznania przeprowadzonego przez Biura Powiatowe Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wynosiły punktowo od 50 do 115 litrów.
Sytuacja wilgotnościowa wygląda nadal bardzo źle, wręcz dramatycznie, gdy weźmie się pod uwagę głębsze warstwy gleby na głębokości poniżej 28 cm. W tym przypadku Wilgotność na tym poziomie, w zdecydowanej większości kraju wynosi tylko 15-20%! Obszar całej Wielkopolski to znaczne niedobory wody w glebie, w niektórych miejscach na tej głębokości wilgotność osiąga poziom tylko 10%. Mimo lokalnie bardzo obfitych opadów i podtopień problem suszy nie został zażegnany. Aby wody podziemne uzupełniły się, potrzeba jeszcze sporej ilości deszczu.
W wyniku ostatnich opadów atmosferycznych podniesione poziomy rzek, miejscowo do stanów alarmowych, po ustaniu deszczowego frontu, szybko się obniżą. Zbyt przesuszona gleba i nawalne deszcze powodują szybki spływ wód opadowych. Stan wody w rzece Warcie w Poznaniu w dniu 22 sierpnia br. układał się w strefie wód niskich i wynosił 146 cm. Średni dobowy dopływ do zbiornika Jeziorsko w tym samym dniu wnosił 17,55 m3/s, a średni odpływ 27 m3/s. W zbiorniku w ciągu doby w stosunku do poprzedniej dobowej wartości, ubyło 0,83 mln3 wody. Maksymalna pojemność tego zbiornika to 202,04 mln3, aktualnie znajduje się w nim 66,02 mln3 wody.
Ciągle odczuwalny jest brak sieci zbiorników retencyjnych w kraju, które z jednej strony łagodzą skutki niedoborów wody, a z drugiej magazynują jej nadmiar.
Źródło IMGW
Długoterminowe eksperymentalne prognozy pogody, opracowane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają, że suma opadów atmosferycznych w miesiącu wrześniu powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej. W październiku, według prognozy, na północy kraju najprawdopodobniej kształtować się one będą powyżej normy wieloletniej, a na południu w normie. W listopadzie, także nie przewiduje się ponadnormatywnych opadów – prognozuje IMGW.
Wrzesień i jesień za pasem, zobaczymy co przyniesie aura.