Prognozowanie powierzchni upraw rolnych i ogrodniczych z wykorzystaniem teledetekcji satelitarnej
GUS w ostatnim czasie korzysta w zakresie prac nad prognozowaniem powierzchni upraw rolnych i ogrodniczych na działaniach mających na celu wykorzystanie zobrazowań satelitarnych. Nowy system pozyskiwania danych stanowi podstawę nowej metodologii badań rolniczych.
W ramach „Wiosennej oceny stanu upraw rolnych i ogrodniczych” wykonany został szacunek powierzchni zasiewów upraw ozimych (bez rozróżnienia gatunków upraw) oraz rzepaku i rzepiku ozimego z wykorzystaniem metod teledetekcji satelitarnej.
Podstawę wykonania szacunku stanowiły obrazy optyczne Sentinel-1A (okres obserwacji od 15.10.2023 do 10.05.2024). Szacunek został opracowany na podstawie segmentacji i klasyfikacji obiektowej macierzy koherencji T2 oraz parametrów dekompozycji polarymetrycznej H/α z wykorzystaniem algorytmów uczenia maszynowego (Random Forest). Dokładność klasyfikacji będzie walidowana na podstawie danych in situ. Łącznie wykorzystano 230 scen satelitarnych o szerokości 250 km danych radarowych SLC (Single Look Complex). Do uczenia systemu i wykonania klasyfikacji wykorzystano bazę danych upraw opracowaną w oparciu o metody fotointerpretacji na podstawie danych Sentinel-2.
Mapa 1. Szacunek powierzchni zasiewów upraw ozimych