Ochrona
Sałaty w praktyce mogą być atakowane przez wiele chorób infekcyjnych pochodzenia grzybowego i bakteryjnego, zarówno w uprawie polowej, jak i pod osłonami. W obecnym czasie warto często lustrować plantacje, gdyż wiele roślin jest w okresie przedzbiorczym, a wówczas rośliny są najbardziej podatne na choroby.
Do warzyw liściowych należy wiele gatunków warzyw. Pierwsze miejsce spośród nich w uprawie zajmuje sałata. Jest wiele gatunków sałaty wyróżniających się formą i kształtem liści. W Polsce głównie uprawiane są formy sałaty głowiastej o liściach miękkich, zwanej masłową i głowiastej o liściach kruchych zwanej sałatą lodową lub kruchą. Produkcja i spożycie sałaty w naszym kraju cechuje się dużą sezonowością. Najwięcej uprawia się jej na zbiór od marca do czerwca. Natomiast latem i jesienią znacznie mniej.
Wszystkie gatunki i typy sałaty w praktyce mogą być atakowane przez wiele chorób infekcyjnych pochodzenia grzybowego i bakteryjnego, zarówno w uprawie polowej, jak i pod osłonami. Warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę sałaty w okresie przedzbiorczym, gdyż wówczas rośliny są najbardziej podatne na choroby. Sałata lodowa (krucha) z uwagi na dłuższy o kilka tygodni okres wegetacji od sałaty masłowej jest bardziej podatna na choroby pochodzenia infekcyjnego np. mączniaka.
Najgroźniejszych chorobami sałaty są:
- mączniak rzekomy (Bremia lactucae),
- mączniak prawdziwy (Erysiphe cichoracearum),
- szara pleśń (Botrytis cinerea),
- zgnilizna twardzikowa (Sclerotiniasclerotiorum),
- gnicie bakteryjne, której sprawcami są bakterie z rodzaju: Erwinia spp., Pseudomonas spp. oraz Xanthomonas spp.
W przypadku szarej pleśni szczególną czujność zaleca się zachować, gdy temperatura jest w granicach 15-20°C i panuje wysoka wilgotność powietrza. Wówczas panują korzystne warunki do jej rozwoju. Mączniak rzekomy najszybciej rozwija się i poraża rośliny w temperaturze 12-19°C i przy dużej wilgotności powietrza, ale w dni bez nasłonecznienia. Natomiast optymalna temperatura dla rozwoju mączniaka prawdziwego na sałacie wynosi 18-25°C (maksymalna do 30°C). Porażeniu sprzyja wysoka wilgotność powietrza - 85% lub większa, oraz niska intensywność światła.
Przy zaobserwowaniu objawów chorób należy podjąć ochronę dopuszczonymi do stosowania w uprawie sałaty środkami ochrony roślin. Kierując się doborem preparatu należy zwrócić uwagę na jego okres karencji. Wiele z polecanych fungicydów ma 14- lub 21-dniowy okres karencji. Do zwalczania mączniaka rzekomego i prawdziwego można wykorzystać np. Amistar 250 SC. Jego dawka na 1 hektar wynosi 0,8 L. Preparat ten, chroni sałatę także przed szarą pleśnią oraz zgnilizną twardzikową. Ponadto można wykorzystać np. Rovral Flo 255 SC (2-3 L/ha).
Robert Solarski