Artykuł sponsorowany
Postawienie na jakościowe sadzeniaki oraz stosowanie pewnych, a zarazem innowacyjnych substancji czynnych może pozwolić przezwyciężyć presję alternariozy ziemniaka w zmieniającym się klimacie i przy rosnących oczekiwaniach konsumentów. Ciekawym rozwiązaniem do zwalczania sprawców alternariozy jest nowość na polskim rynku o nazwie Revyona®.
![](pliki/2021/ziem1.jpg)
Sezon 2023 w produkcji ziemniaka nie rozpoczął się po myśli producentów tego gatunku – niskie temperatury oraz duże uwilgotnienie gleby w kwietniu długo nie pozwalały na sprawne założenie plantacji. Opóźnienia w rozpoczęciu uprawy w porównaniu z ostatnimi dwoma sezonami były obserwowane w wielu rejonach naszego kraju. Niestety nawet tam, gdzie udało się wcześniej wyjść w pole, długo trzeba było czekać na wschody. Niska temperatura wewnątrz redlin wydłużyła okres kiełkowania sadzeniaków. Na domiar złego w zagłębiach produkcji tego gatunku odnotowano warunki sprzyjające rizoktoniozie.
Przypomnimy, że najgroźniejszą z form rizoktoniozy jest gnicie kiełków oraz próchnienie podstawy łodygi, które powodują wysokie – sięgające kilkudziesięciu procent – straty. Najefektywniejszym sposobem zapobiegania tej chorobie jest stosowanie środków ochrony chemicznej w formie zaprawiania bulw lub oprysku pasowego gleby w trakcie sadzenia, np. preparatem Allstar.
Jaka będzie dalsza część sezonu ziemniaczanego? Jakie choroby będą dokuczały roślinom bardziej – zaraza ziemniaka czy może alternarioza? W tej chwili nie można tego przewidzieć. Wiadomo jednak, że alternarioza jest powszechna wszędzie tam, gdzie uprawiane są ziemniaki. W ostatnich latach warunki pogodowe stale się zmieniały i były okresy, kiedy choroba zbierała bardzo duże żniwo. Alternarioza jest przy tym zagrożeniem dla produktywności upraw i powoduje duże straty w plonach, dlatego warto wcześniej zapoznać się z jej morfologią, rozwojem i objawami, a także możliwościami zwalczania w tym sezonie.
Paleta dostępnych w Polsce preparatów zarejestrowanych do zwalczania alternariozy na plantacjach ziemniaka powiększyła się o fungicyd Revyona®. To środek o działaniu układowym, do stosowania zapobiegawczego oraz interwencyjnego w ochronie przed chorobami grzybowymi. |
Ziemniak jest poddawany presji bardzo wielu chorób powodowanych przez bakterie, grzyby lub wirusy. Alternarioza występuje na całym świecie i jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób liści na obszarach o korzystnych dla niej warunkach pogodowych.
Trzeba wiedzieć, że alternarioza ziemniaka to zespół chorób – w skład którego wchodzą sucha plamistość liści i brunatna plamistość liści – powodowanych przez grzyby z rodzaju Alternaria (A. solani i A. alternata), które ze względu na podobne objawy oraz termin występowania na roślinach ziemniaka określa się wspólną nazwą. Udział ilościowy obu gatunków jest zmienny i zależny od klimatu/warunków pogodowych.
Wartości podawane w literaturze co do strat w uprawach powodowanych alternariozą różnią się znacznie i wynoszą od 5 do 78%. Warto nadmienić, że rośliny młode i w średnim wieku są mało podatne na porażenie tą chorobą – podatność na alternariozę wzrasta bowiem stopniowo i w sposób ciągły występuje w fazie kwitnienia i tuberyzacji bulw. Choroba jest przy tym bardziej dotkliwa, gdy rośliny są osłabione przez złe odżywianie, suszę lub inne agrofagi.
![](pliki/2023/05/plamy.jpg)
Średnica nekrotycznych plam waha się w zależności od sprawcy od 3–5 mm (A. alternata) do 15–20 mm
(A. solani)
Zamieranie liści = mniejszy plon
Jakie objawy wywołuje choroba i gdzie występują one na roślinie? Warto wiedzieć, że pierwsze objawy alternariozy pojawiają się na dolnych, najstarszych liściach. Są to nieregularnego kształtu plamy nekrotyczne barwy ciemnobrunatnej, których rozwój często ograniczają nerwy liścia. Średnica tych plam waha się w zależności od sprawcy od 3–5 mm (A. alternata) do 15–20 mm (A. solani). Nekrozy na liściach i łodygach osiągają swoją maksymalną wielkość po upływie około tygodnia. Nie mniej jednak, jednoznaczne rozpoznanie w warunkach polowych, który patogen powoduje pojawiające się zmiany chorobowe jest często niemożliwe. Dlatego istotnym jest by dedykowana ochrona była skuteczna przeciwko obu patogenom.
Kiedy choroba szybko się rozwija? Otóż pamiętajmy, że do rozwoju infekcji (wielkości uszkodzeń) przyczynia się temperatura ok. 16°C oraz powolne wysychanie liścia (odparowywanie wody). Powstawaniu trzonków konidialnych (konidioforów) i zarodników z kolei sprzyjają delikatne deszcze i silne rosy. Maksymalne zarodnikowanie następuje podczas wilgotnych okresów przy temperaturze 19–23°C. W temperaturze powyżej 27°C proces zarodnikowania się zatrzymuje. Silnie porażone liście ostatecznie tracą turgor i obumierają, ale zwykle pozostają na roślinie.
![](pliki/2023/05/plamy1.jpg)
Objawy alternariozy na liściu: przemiennie koncentryczne pierścienie z pasmami jasnobrązowej tkanki
– plama przypomina tarczę strzelniczą
Stosowanie fungicydów jest najpowszechniejszą i najskuteczniejszą metodą zwalczania sprawców alternariozy na plantacjach ziemniaków. Fungicyd Revyona® dzięki zawartości mefentriflukonazolu (Revysol®) skutecznie zwalcza alternariozę. Może być stosowany zapobiegawczo dwa razy dłużej niż standardowy triazol, a dodatkowo zapewnia wysoką ochronę. |
Nowe rozwiązanie – Revyona®
Ziemniak jest jedną z najważniejszych roślin warzywnych pod względem wielkości produkcji i spożycia na świecie. Jednak jego plantacje są obecnie zagrożone przez liczne ograniczenia biotyczne i abiotyczne. Zmiany warunków pogodowych zwiększają m.in. zagrożenie ze strony Alternaria (A. solani i A. alternata). Choroba ta jest głównym wąskim gardłem w wykorzystaniu potencjału plonotwórczego ziemniaka.
Używanie jakościowego materiału rozmnożeniowego oraz stosowanie pewnych, a zarazem innowacyjnych rozwiązań fitochemicznych może pozwolić przezwyciężyć presję choroby w zmieniającym się klimacie oraz przy rosnących oczekiwaniach konsumentów. Takim ciekawym rozwiązaniem do zwalczania sprawców alternariozy jest nowość na polskim rynku o nazwie Revyona®. To fungicyd o najszerszym spektrum zwalczanych chorób. Można go stosować do ochrony upraw ziemniaka przed alternariozą, ale także do oprysków w jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni, śliwie, moreli, brzoskwini, nektarynie i winorośli. Swoją wysoką skuteczność zawdzięcza substancji aktywnej z grupy triazoli nowej generacji – Revysol®.
Co wyróżnia ten preparat? Jest to rewolucyjne rozwiązanie. Zapewnia długotrwałą ochronę przed chorobą, bo łączy się z patogenem do 100 razy mocniej niż standardowy fungicyd triazolowy. Wynika to ze specyficznych właściwości substancji czynnej – Revysol potrafi bowiem dostosować swoją budowę do patogenu, tworząc strukturę haka, dzięki któremu łatwo wczepia się w enzym grzyba.
Warto pamiętać, że maksymalna zalecana dawka fungicydu Revyona® do jednorazowego zastosowania wynosi 1,25 l/ha. Preparat zaleca się stosować zapobiegawczo lub z chwilą wystąpienia pierwszych objawów choroby, zgodnie z sygnalizacją, od początku rozwoju pędów bocznych na pędzie głównym (widoczny pierwszy pęd boczny > 5 cm) do fazy zamierania liści i łodyg, większość liści jest wówczas żółta (BBCH 21–93). Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym to 3, a rekomendowany odstęp między zabiegami – co najmniej 7 dni. Dużą zaleta tego fungicydu jest jego skuteczność w niskiej temperaturze oraz odporność na zmywanie i promieniowanie UV.
Ze względu na ryzyko wystąpienia spadku skuteczności działania wykorzystywanych fungicydów, tak jak w przypadku zarazy ziemniaka, w wypadku wykonywania zabiegów przeciwko alternariozie zaleca się przemienne stosowanie substancji czynnych należących do różnych grup chemicznych.
Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie. Produkt biobójczy – należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną.