Sadzenie szparagów
Założenie szparagarni wymaga dużych nakładów finansowych. W strukturze kosztów największa pozycje stanowi zakupienie karp.
W 2014 roku właściciele szparagarni zarobili na prowadzeniu szparagarni. Z analizy cen hurtowych wypustek w ubiegłym sezonie wynika, że średnio były one wyższe od średniej pięcioletniej z lat 2010-2014. Przykładowo w maju na giełdzie w Poznaniu były one średnio po 10 zł/kg a w czerwcu wypustki sprzedawano średnio po 8,35 zł/kg. To sprawia, że powstają nowe szparagarnie. Duże nadzieje na wzrost cen wypustek wiążą się także z informacjami docierającymi od naszych zachodnich sąsiadów, gdzie ustalenie minimalnego wynagrodzenia dla pracowników może spowodować wzrost cen szparagów. Ich zbiór, a także przygotowanie do sprzedaży wymaga dużych nakładów pracy.
Karpy szparaga klasy I
Podczas już XIX Konferencji Szparagowej, która odbyła się niedawno w Wielkopolsce (w Sielinku) prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski zwrócił uwagę jakich błędów nie należy popełniać przy zakładaniu szparagarni. Marzec to miesiąc, w którym w wielu rejonach wysadza się karpy. Należy podkreślić, że uprawa szparaga, który jest warzywem, jest mało podobna do uprawy rocznych warzyw. Jest to uprawa wieloletnia i bardzo przypomina uprawę drzew owocowych ? zaznaczał profesor. Prelegent jako pierwsze wymienił nieprawidłowości związane z przygotowaniem gleby. W tej grupie wyliczył m.in.: zbyt późnej rozpoczęcie przygotowanie stanowiska pod szparagarnię (dobre przygotowanie gleby pod szparagarnię wymaga od jednego roku do dwóch lat), brak analizy gleby dla ustalenia potrzeb wapnowania i nawożenia, złe pobranie prób gleby ? najczęściej zbyt płytkie, nie doprowadzenie odczynu do optymalnego pH (6-7), nie zlikwidowanie chwastów trwałych (w efekcie np. skrzyp jest następnie w szparagarniach dużym problemem), niedostateczne wzbogacenie gleby w próchnicę (szparag korzystnie reaguje na duża zawartość materii organicznej w glebie), zbyt małą dawkę fosforu pod głębokie spulchnienie gleby, zbyt późne spulchnienie ziemi oraz oszczędzanie na jakości karp (plantacje zakłada się na ok. 12 lat dlatego oszczędzanie na materiale nasadzeniowym nie powinno mieć miejsca).
prof. dr hab. Mikołaj Knaflewski
Poza błędami popełnianymi w przygotowaniu stanowiska pod szparagarnie specjalista wskazał także częste błędy obserwowane w trakcie zakładania plantacji. Warto pamiętać, że aktualnie zaleca się wyznaczać rzędy w kierunku najczęściej wiejących wiatrów, a więc zachód-wschód. Wyznaczanie rzędów w kierunku północ-południe zapewnia dobre naświetlenie roślin i ogrzewanie się ziemi na wałach, ale nie zapewnia ono pożądanego przepływu powietrza. Profesor zwrócił także uwagę na optymalna odległość między rzędami. Za zbyt mała uznał tę wskazywana w starszych zaleceniach (150-160 cm), natomiast za odpowiednią ? co najmniej 170 cm a nawet 2 metry. Ponadto istotna jest głębokość sadzenia karp. I co ważne inna jest ona w przypadku zakładania szparagarni na bielone wypustki a inna na plantacji, z której będą zbierane zielone wypustki. Optymalna głębokość sadzenia szparaga do zbioru na bielone wypustki wynosi 20-25 cm, a do zbioru na zielonych wypustek 10-15 cm, mierzone od powierzchni stałego gruntu - instruował profesor.
Liczba karp zależnie od rozstawy
Obecnie do sadzenia karp można używać specjalistycznych sadzarek. Dwurzędową maszyną można w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy posadzić karpy na powierzchni ok. 1,5 ha. Zmechanizowanie sadzenia poprawia utrzymanie zachowania odpowiedniej odległości między karpami w rzędzie. W Polsce zaleca się 30-40-centymetrowa odległość między sadzonymi karpami.
Sadzarka do szparagów
Zakładając w bieżącym sezonie plantacje szparagów warto także zwrócić uwagę na wyrównanie materiału nasadzeniowego. Jeżeli jest on niewyrównany wówczas należy oddzielnie posadzić karpy silniejsze i słabsze. Umożliwi to w przyszłości ich zróżnicowane pielęgnowanie i prowadzenie zbiorów.
Green