Aktualności
Dnia 25-go września firma Rijk Zwaan w raz z firmą Agrochemik Bochnia zorganizowała spotkania dotyczące problematyki upraw pod osłonami. Tak jak w ubiegłym roku do hotelu Sara w Laskowej zaproszona została grupa ogrodników z rejonu Sądeckiego, której bliska jest problematyka uprawy ogórków i pomidorów pod osłonami. W spotkaniu zorganizowanym w tym malowniczym miejscu wzięli również udział przedstawiciele prasy fachowej.
Przedstawiciele Rijk Zwaan Wojciech Wasiak i Marcin Mech zaprezentowali gościom przygotowane przez siebie tematy. Wojciech Wasiak mówił o zarządzaniu ilością liści w uprawie ogórków pod osłonami jak również przedstawił wyniki z prób nowego ogórka szklarniowego 22-806 RZ. We wnioskach zaliczył mijający rok do bardzo udanych dla tej odmiany w bardzo zróżnicowanych warunkach w jakich był testowany oraz podkreślił duży potencjał i uniwersalność tej odmiany. Szczególną uwagę zwrócił na dwie prawie niespotykane równocześnie u odmian cechy tj. tolerancję na krótki dzień oraz utrzymywanie najlepszej handlowej długości owoców w okresach dużej ilości światła. W kolejnej prezentacji zwrócił uwagę na najważniejsze aspekty początku uprawy pomidorów na podłożach inertnych, które często są mocno niedoceniane przez samych ogrodników takie jak gotowość szklarni do przyjęcia rozsady na czas, czystość szyb, wypoziomowanie podłoża pod maty, jakość rozsady jak również błędy popełniane często w pierwszym etapie produkcji.
Z kolei Marcin Mech zaprezentował kilka nowości pomidorowych hodowli Rijk Zwaan. Szczególną uwagę zwrócił na trzy nowe propozycje.
Managua RZ jako pomidor mięsisty, średnioowocowy o masie około 170 gramów do uprawy przedłużonej oraz jesiennej. Tutaj prelegent podkreślał jej nienaganne zawiązywanie owoców w gronach oraz jakość owoców ( połysk, kształt, twardość oraz kolor). Z kolei krótszych upraw polecał wielkoowocową odmianę Mahitos RZ o bardzo dużych 250 gramowych owocach oraz wspaniale prezentującą się w postaci prezentowanych owoców odmianę Doufu RZ o masie 160-170 gramów, otwartym pokroju oraz możliwości uprawy w gorszych, starszych obiektach.
Wymian doświadczeń z ogrodnikami z Sądeczczyzny przyczyni się zapewne do uzyskania jeszcze lepszych wyników w nadchodzącym sezonie.
http://www.rijkzwaan.pl