Aktualności
Kryzys na wielu rynkach rolnych nadal trwa. Ceny skupu płodów rolnych wróciły do stanów sprzed pandemii COVID oraz agresji Rosji na Ukrainę, podczas gdy ceny środków produkcji, w tym nawozów, środków ochrony roślin oraz energii pozostają na bardzo wysokim poziomie. Powoduje to zdecydowany spadek opłacalności większości kierunków produkcji rolnej oraz brak perspektyw na szybką poprawę tej sytuacji. Płynność finansowa gospodarstw rolnych jest zagrożona i tylko w niewielkim stopniu podtrzymywana przez dopłaty rządowe, które finalnie, ze względu na zasady przyznawania, dostępne są niestety dla niedużej grupy rolników.
Rynek warzyw i owoców
Choć w bieżącym roku Polska wyeksportowała więcej owoców i warzyw, sytuacja na rynku nie jest kolorowa. Wciąż powracające problemy wymagają wdrożenia rozwiązań systemowych, a nie cyklicznych, doraźnych programów pomocowych.
Mimo wysokich cen w sklepach, wielu może zdziwić się ile faktycznie trafia do producenta. Tendencje są różne, ale raczej spadkowe. Królowymi spadków cen w bieżącym roku są marchew i cebula, czego nie widać zupełnie na półce sklepowej. A sezon na krajową cebulę trwa w najlepsze…
Warunki pogodowe w aktualnym roku niestety nie oszczędziły producentów i napotkali oni wiele problemów. Jednakże, udało się zebrać plon. Część rolników nie ma możliwości przechowywania warzywa lub nie chce się tego podejmować z uwagi na niepewność wynikającą ze wspomnianych warunków. Cebula z polskich gospodarstw w dużej ilości trafia więc na lokalne rynki. Podaż polskiej cebuli jest wysoka. Początkowo towaru było na tyle dużo, że ceny dla rolników obniżyły się w bardzo znaczącym stopniu. Aktualnie sytuacja się ustabilizowała. Na rynku pojawia się jednak coraz większa ilość towaru z zagranicy. Początkowo sprowadzano go z Kazachstanu. Teraz pojawiają się pierwsze partie z Egiptu.
Aktualne ceny buraczków: powierzchnia uprawy buraczków w 2023 roku znacząco wzrosła. Zwiększyła się podaż tego warzywa na rynku. Wyższa ilość towaru odbiła się z kolei na cenach. Aktualne ceny na rynku hurtowym zamykają się w przedziale 0,70-1,10 zł za kilogram. Warto jednak zauważyć, że wyższy pułap cenowy odnosi się do buraczków podłużnych i tyczy się nieco mniejszych ilości.
Ziemniaki “ratują” sytuację. Irga, która jest obecnie trudno dostępna, zapewniała rolnikom ceny o 85% wyższe. W przypadku pozostałych odmian stawki wzrosły o 38,64%. Nieco mniejsze podwyżki zaobserwowano w przypadku kalafiorów, pomidorów, pietruszki, kapusty pekińskiej, papryki oraz porów.