Artykuł sponsorowany
![](pliki/2021/0x7a2598.jpg)
W ostatnich latach duże, a często i kluczowe znaczenie w uprawie cebuli ma choroba grzybowa Stemphylium vesicarium. Grzyb ten atakuje plantacje podczas ciepłej i suchej pogody. Najczęściej występuje tam, gdzie z jakiegoś powodu został uszkodzony szczypior roślin, np. zabiegiem herbicydowym. Patogen ma wtedy otwartą drogę do infekcji.
Rozpoznawanie Stemphylium vesicarium w cebuli
Choroba najczęściej poraża cebulę od fazy 4–6 liści właściwych, choć może infekować rośliny jeszcze wcześniej. Najstarszy liść od wierzchołka zaczyna zasychać, a po wewnętrznej jego stronie do dołu tworzy się charakterystyczna smuga. W konsekwencji cały liść zasycha, a objawy choroby przenoszą się na następny liść. Sprawia to, że aparat asymilacyjny w krótkim czasie może być znacznie zredukowany. Charakterystyczne dla objawów Stemphylium vesicarium jest mokre żółknięcie porażonego liścia oraz maź znajdująca się wewnątrz zainfekowanego szczypioru.
![](pliki/2021/05/ceb_stemp.jpg)
cebuli w fazie 4 liści właściwych
![](pliki/2021/05/maz.jpg)
Jak efektywnie chronić plantacje cebuli?
Zabiegi zapobiegawcze mają najwyższą efektywność w walce z tą groźną chorobą. Rekomendujemy rozpocząć ochronę w fazie 4–6 liści właściwych lub w chwili wystąpienia pierwszych objawów. Zarejestrowanym fungicydem do ochrony przed Stemphylium vesicarium w cebuli jest Signum® 33WG w dawce 1 kg/ha, który warto zastosować w mieszaninie z 5 kg/ha siarczanu magnezu. Ten zabieg ma szczególne znaczenie, gdy w tej fazie roślin występuje ciepła i sucha pogoda z temperaturą powietrza powyżej 20 oC. Pamiętajmy, że liście cebuli mają okrywę woskową. Dlatego szczególnie w słoneczne dni z wysoką temperaturą, do zabiegu należy dodać adiuwant.
Skuteczność Signum® 33 WG w zwalczaniu Stemphylium vesicarium
Niezawodność zarejestrowanych i wykorzystywanych przeciwko Stemphyium vesicarium w Polsce fungicydów jest na podobnym poziomie, niezależnie czy mają one w swoim składzie substancje z grupy triazoli, czy nie. Badania przeprowadzone w Instytucie Ogrodnictwa w Skierniewicach wyraźnie wskazują na skuteczność poszczególnych produktów w zwalczaniu tej groźnej choroby. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na poziom efektywności poszczególnych fungicydów wraz ze wzrostem presji choroby, a zatem wraz ze wzrostem jej występowania na poletku nietraktowanym (poletku kontrolnym).
Naprzemiennie z fungicydami o odmiennym mechanizmie działania
Aby sprawnie kontrolować zdrowotność plantacji cebuli, ważne jest naprzemienne stosowanie fungicydów o różnym mechanizmie działania. Na Stepmhylium vesicarium działać będą zwłaszcza te fungicydy, które są zalecane do zwalczania alternariozy cebuli. Fungicydy specjalizujące się w zwalczaniu mączniaka rzekomego nie będą skuteczne w zwalczaniu Stemphylium!
![](pliki/2021/05/ceb_179.jpg)
zabezpieczenie plantacji przed chorobami grzybowymi.
Nie za wcześnie z triazolami!
Produkty zawierające w swoim składzie triazole (FRAC G1) są skuteczne w interwencyjnym działaniu na Stemphylium. Pamiętajmy, że tę grupę chemiczną wykorzystuje się również do regulacji wzrostu roślin, np. rzepaku. Zastosowanie tych substancji czynnych w cebuli we wczesnych fazach rozwojowych tj. 3–5 liści właściwych może objawić się czasowym ograniczeniem jej przyrostów. Proponuję, aby te produkty zostawić na późniejsze fazy.
Skuteczność Signum® zawdzięczamy dwóm substancjom czynnym wchodzącym w skład tego produktu. Są to piraklostrobina (grupa chemiczna strobiluryny) i boskalid (SDHI). Signum® 33 WG nie zawiera substancji czynnej z grupy triazoli, przez co jest w pełni bezpieczny w zastosowaniu nawet we wczesnych fazach rozwojowych roślin uprawnych.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.