Aktualności
W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim w Wielkopolsce prowadzi swoje gospodarstwo Agata. Na glebach piaszczysto gliniastych czwartej i piątej klasy uprawia szparagi na łącznej powierzchni blisko 20 ha, z czego ponad 15 ha to plantacja plonująca. Z 1 ha zbiera się tu około 6 ton młodych, zielonych pędów zwanych wypustkami. W roku 2016 posadzono odmiany mieszańcowe: Gijnlim, Ariane, Burgundine.
Gijnlim to holenderska, wczesna, bardzo plenna, męska hybryda. Wypustki wyrastają proste, gładkie o zamkniętych, ścisłych główkach, mało podatna na rdzę. Odmiana Ariane także tworzy młode pędy wysokiej jakości o ścisłych główkach. Szczególnie przydatna do uprawy na zielone wypustki, które są nieco cieńsze niż odmiany Gijnlim. Natomiast Burgundine to plenna odmiana o ciemnofioletowych wypustkach. Bardzo delikatne pędy charakteryzują się mniejszą ilością włókna niż większości innych odmian, dzięki czemu można je spożywać nawet na surowo. Po zakończeniu zbiorów pędy asymilacyjne wyrastają do wysokości nawet 3 m. Karpy szparagów zostały posadzone w rozstawie 1,8 m x 0,25m.
W zależności od zasobności i jakości gleby późną jesienią wysiano od 500 do 700kg/ha polifoski krzem oraz wapno magnezowe w dawce 4-5 t/ha, a w marcu wysiano saletrę amonową w dawce 200kg/ha. W celu zniszczenia chwastów dwuliściennych na trzy tygodnie przed rozpoczęciem zbiorów zastosowano Starane 330EC w dawce 0,5 l/ha.
Zbiory rozpoczęły się 10 maja i potrwają tradycyjnie do św. Jana czyli 24 czerwca. Bezpośrednio po zbiorze szparagi trafiają do chłodni, skąd w ciągu kilku godzin odbierane są przez odbiorców. W ostatnim dniu zbiorów wycinane są wszystkie wyrastające ponad powierzchnię gleby wypustki. Wtedy wykonywany jest zabieg chwastobójczy z zastosowaniem preparatu Raundup.
Nowe nasadzenia szparagów wczesnych, plennych odmian, bezantocyjanowych Bacchus i Prima Verde wykonano w rozstawie 1,4m x 0,16m. Agata na podstawie swoich doświadczeń z uprawą szparagów jest przekonana, że zwiększenie zagęszczenia roślin pozwoli uzyskać wyższy plon.