Aktualności
Większość Europejczyków chce, aby Unia Europejska nadal pomagała finansowo rolnikom. Ich zdaniem dzięki unijnej polityce rolnej UE zapewnienia jej mieszkańcom "rozsądne" ceny żywności - wynika z badania Eurobarometr opublikowanego przez Komisję Europejską.
![](pliki/2024/euro1.jpeg)
Ponad 70 proc. obywateli UE uważa, że Wspólnota dzięki Wspólnej Polityce Rolnej (WPR) wypełnia swoją rolę w dostarczaniu bezpiecznej i zdrowej żywności.
Ponadto około siedmiu na dziesięciu respondentów uważa, że WPR przyczynia się do zrównoważonego zarządzania zasobami naturalnymi (72 proc.), rozwoju badań naukowych i rozwiązań cyfrowych wspierających rolnictwo i sektor spożywczy (71 proc.) oraz wzmocnienia roli rolników w łańcuchu żywnościowym (70 proc.).
Zdaniem obywateli dzięki WPR pobudzane są inwestycję i wzrost gospodarczy oraz tworzone są nowe miejsc pracy w sektorze rolnym i spożywczym (70 proc.) oraz zapewnione są "rozsądne" ceny żywności (69 proc.). Ponad sześciu na dziesięciu respondentów uważa również, że WPR pomaga zmniejszyć dysproporcje regionalne (66 proc.) i zachęca młodych ludzi do rozpoczęcia pracy w rolnictwie (63 proc.).
Według 92 proc. badanych rolnictwo i obszary wiejskie są ważne dla przyszłości, a 52 proc. respondentów uważa je za "bardzo ważne". Ponad połowa (56 proc.) wskazuje, że poziom wsparcia finansowego UE dla rolników w celu ustabilizowania ich dochodów jest odpowiedni, co oznacza wzrost o 10 punktów procentowych od 2022 r. i najwyższy poziom od 2013 r. Blisko dziewięciu na dziesięciu respondentów (88 proc.) opowiada się za tym, by UE nadal wypłacała rolnikom dotacje na prowadzenie działalności rolniczej korzystnej dla klimatu i środowiska.
Komisja Europejska podała też, że Europejczycy powszechnie postrzegają umowy handlowe UE jako sukces, przy czym zdecydowana większość uważa, że przynoszą one znaczne korzyści unijnemu rolnictwu i konsumentom. 76 proc. respondentów zgadza się, że umowy te zapewniają dywersyfikację rynków i dostaw produktów rolnych w UE. Ponad siedmiu na dziesięciu respondentów ocenia, że te umowy handlowe zwiększają eksport unijnych produktów rolnych na całym świecie (73 proc.).
Ósme badanie Eurobarometru pt. "Europejczycy, rolnictwo i WPR" przeprowadzone zostało we wszystkich 27 państwach członkowskich UE od 13 czerwca do 8 lipca 2024 r. Były to wywiady z 26 349 respondentami z różnych grup społecznych i demograficznych.