Aktualności
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na szkolenie on-line poświęcone efektywnej produkcji cebuli oraz marchwi, które odbędzie się 4 stycznia 2024 r.
Produkcja warzyw stoi przed poważnymi wyzwaniami, a niestabilność geopolityczna to kolejny czynnik ryzyka zagrażający bezpieczeństwu żywnościowemu na całym świecie. W tym kontekście, gdzie niepewność jest jedyną pewnością, w produkcji „pod chmurką” warzyw a zwłaszcza cebuli i marchwi, które są wrażliwym na stresy gatunkami a ponadto podstawowymi warzywami na wielu rynkach, zmagamy się z wieloma problemami agrotechnicznymi i nie tylko. Dziś nacisk kładzie się nie tylko na zachowanie plonów, ale także na spełnienie zmieniających się oczekiwań społecznych dotyczących zrównoważonego rolnictwa. Powstają pytania, jak ograniczać chwasty, szkodniki i choroby, które stają się coraz bardziej odporne, a wielu dotychczasowych rozwiązań nie można stosować? Co decyduje o tym, że niektóre choroby mocno „zyskały” na znaczeniu w ochronie cebuli, czy to: pogoda, niesłabnąca popularność uprawy cebuli, różne typy uprawianej cebuli czy też błędy i niedociągnięcia producentów, a może to suma tych wszystkich czynników sprzyja części agrofagów? Czy możliwa jest efektowna produkcja cebuli i marchwi przy mniejszych nakładach i dzięki innowacjom w zakresie doboru odmian i cech, ochrony upraw, technologii rolnictwa precyzyjnego i odpowiedniego podejścia do żywienia roślin?
4 stycznia 2024 roku przedstawiona zostanie wiedza zdobyta m.in. w ostatnim sezonie, kiedy dużo było różnych problemów w produkcji cebuli i marchwi. Będzie m.in. o nowych, niezwykle ciekawych odmianach z portfolio Seminis, dostosowanych do zmieniających się warunków klimatycznych i ekonomicznych. Zastanowimy się, dlaczego Stemphylium w cebuli, to problem nadal aktualny – wnioski z minionego sezonu i nauka na przyszłość. Przedstawione zostaną wyzwania w biologicznej ochronie marchwi oraz możliwości aplikacji takich preparatów. Temat kadmu w produkcji marchwi, struktura gleby dla cebuli i… A ponadto w programie webinarium dużo miejsca jest także przewidziane na zagadnienia związane z analizą rynku – czy ceny cebuli wzrosną nieznacznie czy może „wystrzelą”? Marchew będzie w roku 2024 coraz droższa, bo przecież duża część produkcji nie została zebrana? Możesz się o tym przekonać 4 stycznia, bo wówczas eksperci skoncentrują się na tych zagadnieniach.
Program webinarium pt. ”Cebula i Marchew. Zapach pieniędzy w 2024 roku” jest bardzo bogaty. Poruszone zostaną różne, bardzo ważne zagadnienia dla producentów tych warzyw. Bądźcie z nami, bo naprawdę warto
- Eksperci:
Tematyka wystąpienia:
- Stemphylium w cebuli – problem nadal bardzo aktualny. Dużo wniosków z minionego sezonu i nauka na przyszłość
- Wyzwania w biologicznej ochronie … marchwi
Tematyka wystąpienia:
- Obraz sezonu cebulowego 2023 w Europie. Sytuacja handlowa i cenowa
- Rijnsburgery klasy premium podstawą dochodowej produkcji cebuli!
- Trzech króli w typie amerykańsko-hiszpańskim
Tematyka wystąpienia:
- Zmiany w doborze odmian marchwi adaptacja do zmieniających się warunków klimatycznych i ekonomicznych!
- Prezentacja mocnych odmian nantejskich oraz przemysłowych
Tematyka wystąpienia:
- Nie tylko nawożenie
Uczestnictwo w webinarium jest bezpłatne, dostępne zarówno na komputerze, smartfonie, jak i tablecie. Nie ma potrzeby rejestracji. Prosimy bądźcie z nami 4. stycznia 2024 r. o godz. 18:30 na profilu FB e-warzywnictwo.pl, na kanale YouTube lub portalu e-warzywnictwo.pl
https://www.facebook.com/ewarzywnictwo/
https://www.youtube.com/channel/UCqrkgOHIl7p99JF7TyxFrdg
portal www.e-warzywnictwo.pl