Artykuł sponsorowany
Podziemne części warzyw korzeniowych często są atakowane przez szkodniki glebowe. Efektem ich żerowania są mniejsze plony o gorszych parametrach jakościowych i słabej zdolności przechowalniczej. Jak z nimi walczyć, minimalizując jednocześnie pozostałości w roślinach?
Szkodniki glebowe są bardzo trudne do zwalczania, a skutki ich żerowania niestety mogą sprawić, że warzywa będą niehandlowe. Biorąc pod uwagę coraz wyższe wymagania konsumentów dotyczące bezpieczeństwa żywności, warto poszukać rozwiązań skutecznych i jednocześnie minimalizujących pozostałości w roślinach.
Połyśnica marchwianka bardzo groźna
Jednym z najgroźniejszych szkodników marchwi jest połyśnica marchwianka (Psila rosae). Pierwsze pokolenie tych muchówek (dorosła postać owada) najczęściej pojawia się w maju. Samice składają jaja do gleby, w okolicach korzeni młodych roślin z gatunku baldaszkowatych.
Po mniej więcej 8 dniach od złożenia jaj wylęgają się larwy i następuje inwazja na marchwi, w wyniku żerowania liście młodych roślin żółkną. Żerujące w korzeniu larwy szybko rosną i linieją. W lipcu połyśnica marchwianka przepoczwarza się i wylatuje drugie pokolenie tej muchówki. Z początkiem sierpnia samice składają jaja na plantacji marchwi, larwy przez mniej więcej 3 tygodnie żerują na bocznych, cienkich korzeniach, nie powodując większych szkód. Największe szkody wyrządzają we wrześniu, gdy larwy przechodzą na główne korzenie marchwi, drążąc w nich tunele.
Czy wiesz, że…
…przybrzeżne pasy upraw to miejsca intensywnej inwazji połyśnicy marchwianki! Do stwierdzenia obecności szkodnika używa się żółtych tablic lepowych. Już 2 muchówki dziennie przez kolejne 3 dni są uzasadnieniem do zastosowania ochrony chemicznej.
Innowacyjny insektycyd
Skuteczny w walce z połyśnicą marchwianką jest preparat Belem 0,8 MG, który w uprawie marchwi w gruncie należy stosować podczas siewu (patrz schemat) w dawce 12 kg/ha. Preparat ma działanie kontaktowe i żołądkowe – paraliżuje układ nerwowy szkodników. Belem 0,8 MG stanowi barierę wokół rośliny lub bulw.
Belem 0,8 MG w ZIEMNIAKU W uprawie ziemniaka preparat zalecany jest w ochronie przed drutowcami. Rekomendowana dawka to 24 kg/ha. |
Uwaga! Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone na etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie. Produkt biobójczy należy używać z zachowaniem szczególnych środków ostrożności. Przed użyciem należy przeczytać etykietę i ulotkę informacyjną.