Aktualności
Holandia wyeksportowała w sezonie 2021/2022 ponad 1,3 mln ton cebuli. To stawia sektor cebuli w statystykach, po raz kolejny jako rekordowy – sukces eksportu trzeci rok z rzędu. Handel cebulą osiągnął szczyt w pierwszej połowie sezonu. 62% całkowitego eksportu opuściło Holandię przed przełomem roku o czym świadczą dane liczbowe GroentenFruit Huis oparte na danych eksportowych KCB.
Imponujący jest fakt, że handlowcom holenderskim udało się w minionym sezonie sprzedać cebulę aż do 129 krajów. Pomimo tak dużej liczby krajów, 65,8 procent wolumenu eksportu trafia do 10 miejsc docelowych. Tradycyjnie największymi nabywcami były Wybrzeże Kości Słoniowej (14 proc.), Senegal (14 proc.) i Wielka Brytania (11 proc.). Kontrahentami na kolejnych miejscach znajdują się Gwinea (7 proc.), Mauretania (5 proc.), Malezja (4 proc.), Mali, Filipiny, Belgia i Gambia (wszystkie 3 proc.)
Ponad 52 procent eksportowanej cebuli jest sprzedawanych do miejsc w Afryce. Na drugim miejscu jest Europa (27 proc.), a następnie Azja (12 proc.). Cebula holenderska jest mniej popularna w Ameryce Południowej (5 proc.) i Ameryce Północnej (4 proc.).
Najbardziej uderzającą zmianą w ubiegłym sezonie jest to, że Wybrzeże Kości Słoniowej wyprzedziło Senegal jako najważniejszy kierunek eksportu holenderskiej cebuli. Jednak eksport do Senegalu i Wybrzeża Kości Słoniowej wzrósł. Ponadto Gwinea wyprzedziła Mauretanię (z 5 na 4 miejsce), a Mali wyprzedziło Filipiny (z 8 na 7 miejsce).
Uderza także wzrost eksportu do Wielkiej Brytanii. Pomimo faktu, że Brexit jest formalnie skuteczny, pomimo formalności celnych i kontroli fitosanitarnych eksport wzrósł o 30 172 ton (27%).