Ochrona
(Rozmowa z Adamem Prabuckim - Crop manager ds. warzyw w firmie BASF)
W produkcji ziemniaków wiele uwagi należy zwrócić na ochronę plantacji przed chorobami i szkodnikami. W ostatnim czasie wiele słyszy się o AgCelence. Co to jest? Czy AgCelence związane jest z ochrona ziemniaków przed agrofagami?
Adam Prabucki (AP): AgCelence to marka grupy produktów BASF rekomendowana do różnych upraw. Zapewniają one dodatkowe korzyści, wykraczające poza standardową ochronę roślin. Produkty AgCelence poprawiają zdrowotność oraz wigor roślin. Ich stosowanie pozwala wykorzystać roślinom w pełni ich potencjał. Uzyskane wyższe plony są efektem połączenia lepszego wigoru i wyższej tolerancji roślin na stres. W przypadku ziemniaków efekty AgCelence uzyska się stosując w programie ochrony preparat Cabrio Duo 112 EC. Jest to nowy fungicyd zawierający dwie substancje czynne: dimetomorf i piraklostrobinę (F500). Dzięki uzupełniającemu się ich działaniu, preparat ten skutecznie zwalcza zarazę i alternariozę ziemniaka, a łagodząc reakcje ziemniaków na warunki stresowe (jak na przykład niedobór wody) i poprawiając wigor roślin pozwala na uzyskanie wyższego i lepszej jakości plonu. Krótko mówiąc, uzyskane bulwy są bardziej wyrównane, co przekłada się na wyższy plon handlowy.
Na co należy zwrócić uwagę dobierając herbicyd do zwalczania chwastów na plantacji ziemniaków? Która z Państwa substancji czynnych wykazują dużą skuteczność w różnych warunkach pogodowych?
AP: Dobierając herbicydy należy zwrócić uwagę przede wszystkim na bezpieczeństwo dla rośliny uprawnej (oraz upraw następczych) i spektrum zwalczanych chwastów.
W ofercie firmy BASF są trzy herbicydy zarejestrowane do ochrony ziemniaków: Stomp 330 EC i Basagran 480 SL oraz graminicyd Focus? Ultra 100 EC. Po uformowaniu redlin, a przed wschodami ziemniaków, warto zastosować Stomp 330 EC w dawce 3,5-5,0 litrów na hektar. Dawkę należy dostosować do typu gleby - na lżejszych zaleca się stosować niższe dawki, na ciężkich - wyższe. W celu poszerzenia spektrum zwalczanych chwastów, Stomp 330 EC można zastosować w mieszaninie z Afalonem 450 SC. Powschodowo, gdy ziemniaki osiągnęły 10-15 cm wysokości, polecam Basagran 480 SL. Bardzo skutecznie zwalcza on chwasty do fazy 3-4 liści właściwych.
Firma BASF ma w swojej ofercie wiele produktów do ochrony ziemniaków - od A (Acrobat) do Z (Zampro). Ten ostatni to nowość w ofercie Państwa firmy, a czy są jeszcze inne do tego celu?
AP: Wprowadzenie środka Zampro 56 WG pozwoliło nam zaproponować pełny program ochrony fungicydowej ziemniaków, zaczynając od cenionego przez producentów za skuteczność Acrobatu MZ 69 WG a kończąc na Zampro 56 WG, zawierającym Initium, nową substancję czynną BASF. Drugą nowością jest Cabrio Duo 112 EC, wspomniany wcześniej produkt pod marką AgCelence.
W strategii ochrony ziemniaków przeciwko chorobom głównie zarazie ziemniaka, który z fungicydów zalecałby Pan stosować jako pierwszy, drugi,... czy ostatni?
AP: Strategię ochrony fungicydowej plantacji należy dostosować do warunków pogodowych w danym sezonie, a więc i presji patogenów, oraz stanu plantacji. Generalnie jednak, stosując ochronę BASF zalecam rozpoczęcie od Acrobatu MZ 69 WG, zawierającego skutecznie zwalczający zarazę dimetomorf oraz mankozeb przeciw alternariozie, wymiennie z Zampro 56 WG. Po pojawieniu się pąków kwiatowych warto zastosować dwukrotnie Cabrio Duo 112 EC - wykorzystując ten fungicyd oprócz ochrony przed chorobami uzyskamy efekty AgCelence, chroniąc rośliny na początku tuberyzacji przed gwałtownymi reakcjami na możliwe warunki stresowe. Program ochrony fungicydowej kończymy Zampro 56 WG, zabezpieczającym bulwy przed infekcjami w czasie zbiorów.
W ostatnim czasie narastającym problemem staje się alternarioza ziemniaka. Jaki preparat BASF-u na tę chorobę Pan poleci?
AP: Szczególnie chciałbym polecić wspomniane wcześniej Cabrio Duo, fungicyd zawierający dimetomorf i piraklostrobinę. Zwalcza on niezwykle skutecznie zarówno Alternaria alternata jak i A. solani grzyby powodujące alternariozę ziemniaków. Działając na obydwa patogeny zapewnia efektywną ochronę plantacji.
W uprawie pomidorów do zwalczania zarazy ziemniaków rekomendowany jest fungicyd Orvego. Dlaczego nie jest on polecany także w uprawach ziemniaków przeciwko tej chorobie? Czy producenci w innych krajach mają taką możliwość wykorzystania?
AP: Orvego 525 SC był pierwszym na polskim rynku fungicydem, zawierającym rewolucyjną substancję czynną Initium, która w połączeniu z dimetomorfem, gwarantuje najwyższą skuteczność zwalczania zarazy ziemniaka. Początkowo preparat ten uzyskał rejestrację w ochronie pomidorów i ogórków w uprawie gruntowej. Kolejnym krokiem będzie rejestracja w ziemniakach. Polscy producenci ziemniaków, podobnie jak ich koledzy z Niemiec, zyskają wkrótce potężne narzędzie w walce z tą najgroźniejszą chorobą ziemniaków.
Dziękujemy za rozmowę