Aktualności

Sezon jesienno-zimowy za nami. Nie przyniósł on tym razem opadów ani śniegu, ani deszczu. Wobec czego woda nie nagromadziła się w krajobrazie. Z uwagi na brak pokrywy śnieżnej lub bardzo skąpej, nie było również wód roztopowych. Można zaobserwować brak wody w rowach melioracyjnych, śródpolnych oczkach wodnych, zaniżeniach terenów itd. Jednym słowem w miejscach, gdzie zwykle na wiosnę woda stała, w tym roku jest jej brak.
Obecna aura, niestety nie daje powodów do optymizmu z powodu braku opadów. Już bardzo wyraźnie można zaobserwować niedobory wody prawie w całym kraju. Na tę chwilę temperatury powietrza są niskie, temperatura spada nawet poniżej 0° Celsjusza. Taka sytuacja nie jest korzystna dla roślin, gdyż jeszcze niedawno temperatury oscylowały w okolicach 15°C, wegetacja ruszyła, a przymrozki mogą uszkodzić rośliny, które na wielu plantacjach nie są w najlepszej kondycji z uwagi na niedobory wody.
Jak widać na poniższej mapie, wilgotność gleby jest zadowalająca tylko na południowym wchodzie i północno-wschodnich krańcach Polski. Pozostała część terytorium kraju boryka się z niedoborami wody. Wyraźnie widać suszę. Jest wiosna, a wilgotność gleby na znacznym obszarze wynosi od 30 do 40%. Jeżeli pogoda w najbliższym czasie nie przyniesie znaczących opadów deszczu, wszystkie uprawy będą zagrożone. Może być znaczna obniżka plonów. Jeżeli stan się będzie pogłębiał, to grozi nam susza hydrologiczna i znaczny niedobór wody. Jeżeli sytuacja hydrologiczna nie ulegnie poprawie, może pojawić się nawet zagrożenie w zaopatrzeniu w wodę pitną.

Stany wody w zlewni Warty układały się w strefie wody średniej i niskiej. Na dzień 7 kwietnia stan wody w rzece Warcie w Poznaniu wynosił tylko 165 cm.
W zlewni Noteci stany wody układały się w większości również w strefie wody niskiej i średniej, lokalnie wysokiej. Na Odrze poniżej Słubic stany wody układały się w strefie wody średniej, punktowo niskiej.
Na górnej Warcie do zbiornika Jeziorsko dominowały spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie zaznaczyły się niewielkie wzrosty. Na Warcie poniżej zbiornika Jeziorsko do ujścia rzeki obserwowano głównie spadki i stabilizację stanów wody, lokalnie obserwowano wahania. Natomiast na Noteci i dopływach dominowały spadki i stabilizacja stanów wody, lokalnie zaznaczyły się wzrosty oraz wahania spowodowane oddziaływaniem urządzeń hydrotechnicznych.