Aktualności
Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2011 r.
Rezultaty szacunku wynikowego produkcji głównych upraw rolnych i ogrodniczych w 2011 r. w przypadku zbioru ziemniaków ocenia się na niespełna 9,4 mln t, tj. o 10,8% więcej od zbiorów uzyskanych w 2010 r., natomiast o 35,9% mniej od średnich zbiorów z lat 2001-2005.
Sadzenie ziemniaków przeznaczonych na wczesny zbiór rozpoczęło się w ubiegłym roku już pod koniec marca i na początku kwietnia. Większość plantacji ziemniaków odmian późnych zostało zasadzonych w III dekadzie kwietnia i na początku maja. Silne przymrozki występujące w wielu rejonach Polski na początku maja nie poczyniły strat na plantacjach. Na posadzonych plantacjach w tym okresie ziemniaki jeszcze nie wzeszły, a bulwy mateczne były przykryte ziemią. Przymrozki poczyniły znaczne straty na plantacjach ziemniaków wczesnych po wschodach roślin. W II dekadzie maja ziemniaki wczesne odbudowywały zniszczoną powierzchnię asymilacyjną. Wpłynęło to na opóźnienie zbiorów ziemniaków wczesnych w rejonach, gdzie spadki majowych temperatur były największe.
W I i II dekadzie maja rozpoczęły się wschody ziemniaków odmian późniejszych. Maj był chłodny i dość suchy co jednak nie wywarło negatywnego wpływu na wegetację ziemniaków. Pod koniec II dekady czerwca na plantacjach obserwowano już kwitnienie ziemniaków. Opady występujące w końcu czerwca i na początku lipca początkowo korzystnie wpływały na wiązanie i wzrost bulw. Przedłużający się jednak okres intensywnych i nawracających z dużą częstotliwością opadów deszczu występujących w lipcu, spowodował, że na niektórych plantacjach obserwowano nadmiar wilgoci w glebie. Częste opady powodowały utrudnienia we właściwej pielęgnacji plantacji ziemniaków, a także brak możliwości zastosowania ochrony przed chorobami i szkodnikami. Na plantacjach nie chronionych w III dekadzie lipca obserwowano znaczne porażenie roślin zarazą ziemniaka.
Wilgotny lipiec największe szkody na plantacjach ziemniaka wyrządził w centralnej i południowej części kraju. Poprawa warunków agrometeorologicznych w sierpniu korzystnie wpłynęła na dalszy wzrost bulw ziemniaków szczególnie odmian późnych i na plantacjach chronionych.
Ocenia się, że powierzchnia uprawy ziemniaków wyniosła w 2011 r. około 0,4 mln ha i jest większa od tej z 2010 r. o 1,4%, natomiast mniejsza w porównaniu ze średnią powierzchni z lat 2001-2005 o ponad 0,4 mln ha tj. o 50,0%.
Szacuje się, że plony ziemniaków wyniosą 230 dt/ha i będą o 50 dt/ha (o 27,8%) wyższe od średnich plonów z lat 2001-2005.
Zbiory ziemniaków w 2011 r. szacuje się na blisko 9,4 mln t i będą one wyższe o 0,9 mln t., tj. o 10,8% od tych z roku 2010 i niższe niż średnia z lat 2001-2005 o 33,9% (łącznie ze zbiorami ziemniaków uprawianych w ogrodach przydomowych).
Ocenia się, że jakość bulw ziemniaków ze zbiorów z 2011 r. będzie niezbyt dobra z uwagi na nadmierne uwilgotnienie plantacji położonych w zagłębieniach terenu.
Źródło: stat.gov.pl