Artykuł sponsorowany
Patogeny takie jak Pythium spp. czy Fusarium spp. są przyczyną zgorzeli siewek wielu gatunków warzyw. Xilon WP to środek, skutecznie ograniczający ich występowanie. Podpowiadamy jak go stosować i kiedy.
Monokultura warzyw sprzyja występowaniu chorób odglebowych. Formy przetrwalnikowe grzybów z rodzaju Fusarium oraz organizmu grzybopodobnego z rodzaju Pythium potrafią zimować w podłożu przez wiele lat, stanowiąc źródło infekcji w kolejnych sezonach. W warunkach wysokiej wilgotności i niskiej do umiarkowanej temperatury, porażają kiełki oraz młode siewki roślin. Mogą atakować także rośliny w ich późniejszych fazach rozwojowych, powodując określone choroby. Patogeny te są polifagami i stanowią zagrożenie dla wielu upraw, w tym roślin cebulowych, kapustnych, korzeniowych, liściastych, strączkowych, dyniowatych czy psiankowatych.
Trichoderma- uniwersalny mikroorganizm
Xilon WP to biologiczny fungicyd, oparty na zarodnikach grzyba Trichoderma asperellum szczep T34. Grzyby z rodzaju Trichoderma powszechnie występują w większości gleb, wykazując silne powinowactwo do strefy korzeniowej roślin. Jednocześnie nie mają negatywnego wpływu na te rośliny. Badania przeprowadzone na wielu gatunkach, w różnych warunkach nie wykazały objawów fitotoksyczności. Dzieje się tak, ponieważ Trichoderma nie wnika do korzeni, a jedynie je kolonizuje, tworząc wokół nich barierę. Po połączeniu z korzeniami, w miarę ich wzrostu, podąża z nimi. Poprzez kolonizowanie podłoża i strefy korzeniowej roślin, stanowi bezpośrednią konkurencję o przestrzeń i składniki pokarmowe dla Pythium spp. i Fusarium spp. Posiada także zdolność pasożytowania na patogenach oraz wytwarza toksyczne dla nich enzymy, ograniczając tym samym ich występowanie i zdolność do infekcji. Pośrednio pomaga uzyskać efekt fizjologiczny (poprawa wzrostu) i wpływa na wzmocnienie odporności rośliny, dzięki czemu redukuje presję chorób także w częściach nadziemnych.
Szeroka rejestracja Xilonu WP
Preparat posiada rejestrację przeciwko sprawcom zgorzeli siewek i sadzonek oraz gnicia korzeni w ochronie warzyw uprawianych pod osłonami typu szklarnia m.in. takich gatunków jak pomidor, papryka, oberżyna, ogórek, cukinia czy rośliny kapustne oraz warzywa uprawiane na młode liście. Szeroka rejestracja obejmuje także uprawy polowe, pozwalając na zastosowanie w kapuście, brokule zwyczajnym, kalafiorze, kalarepie, sałacie głowiastej i liściowej, roszponce warzywnej, rukoli, cebuli, czosnku, porze, szalotce, cukinii, cukinii z przeznaczeniem na jadalne kwiaty, dyni olbrzymiej jadalnej, kabaczku, kabaczku z przeznaczeniem na jadalne kwiaty, ogórku, fasoli zwykłej, grochu zielonym cukrowym, buraku ćwikłowym, buraku ćwikłowym z przeznaczeniem na botwinę, marchwi, pietruszce, selerze korzeniowym, chrzanie pospolitym, rzodkiewce, pomidorze, papryce, oberżynie, selerze listkowym i naciowym oraz szparagach.
Istnieje kilka sposobów aplikacji środka. Można go zmieszać z podłożem uprawowym bądź wykonać oprysk podłoża uprawowego (kiełkowniki). Inną metodą jest zabieg powierzchniowej warstwy gleby przed sadzeniem lub siewem na otwartym polu (BBCH 00-16). Etykieta dopuszcza także stosowanie Xilonu WP poprzez nawadnianie. W zależności od wybranej metody należy dobrać odpowiednią dawkę preparatu.
Warunki stosowania
Zawarty w Xilonie WP szczep T34 kolonizuje podłoże uprawowe (od torfowego o niskiej aktywności mikrobiologicznej do kompostowego o wysokiej aktywności mikrobiologicznej), a także nieorganiczne podłoże (wełna mineralna, perlit). W glebie z wysoką zawartością materii organicznej okres aktywności może być dwukrotnie wyższy (do 12 tygodni) w porównaniu z glebami w nią ubogimi. Optymalny zakres temperatur gleby wynosi 12-25oC. Produkt jest skuteczny w szerokim przedziale pH, jednakże pH 9 jest wartością graniczną. Najlepsze efekty uzyskuje się przy delikatnie kwaśnym odczynie gleby. T34 rozwija się najlepiej przy standardowym poziomie wody, odpowiednim dla wzrostu roślin (60-70%). W przypadku zastoisk wodnych bądź suszy populacja Trichodermy zmniejszy się, aczkolwiek jej zarodniki przetrwają, dzięki czemu może nastąpić regeneracja populacji po pewnym czasie od nastania normalnych warunków.
Skuteczny i bezpieczny
Xilon WP nie wykazuje negatywnego wpływu na organizmy pożyteczne, w tym na dżdżownice. Produkt jest kompatybilny (mieszalny) z większością nawozów oraz środków ochrony roślin, w tym także mikroorganizmami, ekstraktami roślinnymi czy biocydami. Można go stosować zarówno w rolnictwie konwencjonalnym jak i ekologicznym. Bez wątpienia pozytywnym aspektem jest brak okresu karencji oraz pozostałości, dzięki czemu wpasowuje się w wymagania zarówno konsumentów jak i odbiorców takich jak supermarkety.