Aktualności
Biorąc pod uwagę dane dotyczące produkcji i zapasów można stwierdzić, że ogólne spożycie przetworów pomidorowych znacznie wzrosło w ciągu ostatniego roku gospodarczego. Spożycie określone jako ekwiwalent świeżych pomidorów wyniosło blisko 39 mln ton co oznacza wzrost o 10%.
W listopadzie 2020 r. odbyła się internetowa konferencja na temat:,,Światowy przemysł przetwórstwa pomidorów w 2020r. Produkcja, konsumpcja i bieżące wyzwania". Webinarium online zgromadziło ponad 110 uczestników. Francois Xavier Branthome redaktor TomatoNews przedstawił prezentację na temat "Globalny handel i konsumpcja produktów pomidorowych w sezonie 2019 - 2020". Redaktor Barthome zwrócił uwagę, że z minionego 2020 r. najbardziej zapamiętamy sytuacje związane z trwającą pandemią np: długie kolejki przed supermarketami, niedostępne produkty i zdezorientowani klienci. Wielu zapamięta też puste półki i rosnące ceny. Te zdarzenia świadczą o sprowokowanych pandemią zmianach nawyków zakupowych i konsumpcji. Niejasne jest na razie na ile te zmiany będą trwałe.
Amerykańskie stowarzyszenie reprezentujące ponad trzysta tysięcy restauracji w swoim oświadczeniu stwierdza, że ciężar pandemii ponoszą restauracje, których obroty spadły średnio o 34%, podczas gdy detaliści odnoszą korzyści. Firma Amazon planuje zatrudnić sto tysięcy pracowników w USA i Kanadzie, by zaspokoić rosnący popyt na produkty, które sprzedaje w erze pandemii. Amerykańskie gazety ujawniły z kolei, że sprzedaż internetowa w USA w listopadzie i grudniu osiągnęła 189 miliardów dolarów, co stanowi 33% wzrost rok do roku. Redaktor TomatoNews zwrócił uwagę, że przeorientowanie metod zakupów w stronę internetowych kanałów dystrybucji świadczy o dobrym poziomie konsumpcji, co okazało się raczej korzystne dla branży pomidorowej. Z punktu widzenia przetwórców nagły wzrost popytu spowodował gwałtowny wzrost dostaw, szczególnie w marcu i kwietniu 2020r. Zakupy pasty wzrosły o 57 000 ton czyli o 22% w porównaniu z analogicznym okresem 2019 r. i o ponad 66 000 ton czyli 26% w porównaniu do średniej z trzech poprzednich lat. Podobną, ale mniej wyraźną dynamikę zauważono w światowym handlu pomidorami w puszkach i sosami.
Dynamika eksportu produktów przemysłu pomidorowego odnotowała wyraźne ożywienie w ciągu ostatnich trzech lat. W szczegółowym zestawieniu najszybszy wzrost eksportowanych ilości odnotowano w sektorze sosów. Wzrost wyniósł blisko 3,5%, eksport skoncentrowanych przecierów wzrósł ok. 2%. Eksport pomidorów w puszkach niezmiennie od około 20 lat rośnie w tempie ok. 3% rocznie. Biorąc pod uwagę dane dotyczące produkcji i zapasów można stwierdzić, że ogólne spożycie przetworów pomidorowych znacznie wzrosło w ciągu ostatniego roku gospodarczego. Spożycie określone jako ekwiwalent świeżych pomidorów wyniosło blisko 39 mln ton co oznacza wzrost o 10%. Część tego wzrostu jest wywołana ożywieniem wynikającym z kryzysu Covid a więc prawdopodobnie chwilowym, reszta wydaje się być napędzana wzrostem popytu.
Ostatni rok gospodarczy nie przyniósł zmian w hierarchii regionów konsumpcyjnych. Najwyższa konsumpcja przetworów pomidorowych nadal jest charakterystyczna dla Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Coraz większy udział w globalnym rynku zajmują Bliski Wschód i Eurazja. Natomiast Afryka Południowa i Wschodnia oraz kraje europejskie spoza UE i Półwysep Indyjski stanowią jedynie niecałe 4% spożycia ogólnoświatowego. W tych ostatnich regionach roczne spożycie na mieszkańca waha się od kilkuset gramów do mniej niż 2 kg. Potencjał wzrostu jest w tych regionach największy. Globalny wzrost konsumpcji w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyniósł blisko 2% w skali roku. Konsumpcja napędzana jest przez wzrost spożycia indywidualnego i wzrost demograficzny.