ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW
2013-05-14 10:14
Aktualne są zalecenia dotyczące śmietki kapuścianej i pchełek. Do pułapek zapachowych odławiają się pierwsze samice śmietki kapuścianej. Larwy tej muchówki żerują w warzywach kapustnych (kapusta, kalafior, kalarepa), rzepowate (rzodkiew, rzodkiewka.
ZAGROŻENIE SZKODNIKAMI W UPRAWACH WARZYW:
Źródło: Komunikat warzywniczy Bayer CropScience Polska
- Aktualne są zalecenia dotyczące śmietki kapuścianej i pchełek
Do pułapek zapachowych odławiają się pierwsze samice śmietki kapuścianej. Larwy tej muchówki żerują w warzywach kapustnych (kapusta, kalafior, kalarepa), rzepowate (rzodkiew, rzodkiewka). Larwy są białe, beznogie uszkadzają szyjkę korzeniową, korzeniach oraz w zgrubienia rzodkiewki i rzodkwi.
Zwalczanie
Odłowienie powyżej 2 muchówek (samic) dziennie przez kolejne dwa dni jest sygnałem do wykonania zabiegu opryskiwania. Na polu należy ustawić 2 pułapki na brzegach plantacji od strony zadrzewień, nieużytków, rowów melioracyjnych. Zabieg opryskiwania np. nowo zarejestrowanym preparatem Proteus 110 OD w dawce 0,75 L/ha należy wykonać po 2-3 dniach. Jeśli brak jest pułapki sygnałem do zwalczania jest 10 jaj na 10-ciu kolejnych roślinach. - Pchełki (Phyllotreta)
Sucha, słoneczna pogoda sprzyja występowaniu pchełek. Są to skaczące chrząszcze czarne lub z żółtymi paskami), które wyżerają okrągłe otworki w liścieniach i liściach właściwych. Przy masowym wystąpieniu rośliny więdną, liście brązowieją i zamierają. Szczególnie groźne są dla rozsady.
Zwalczanie
W przypadku wystąpienia 2-4 chrząszczy na 1 m2 uprawy należy wykonać zabieg jednym z zalecanych środków. Podczas wykonywania zabiegu opryskiwania należy zwrócić uwagę na brzeżne części pola, najsilniej atakowanych przez szkodnika. Opóźnianie zabiegu może w krótkim czasie doprowadzić do całkowitego zniszczenia roślin. - Oprzędziki (Sitona sp.)
Na wschodzących roślinach grochu pojawiają się uszkodzenia powodowane przez oprzędziki. Oprócz grochu szkodnik wyrządza szkody również w bobie i innych bobowatych (dawniej motylkowe). Są to średniej wielkości chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych. Najliczniej występuje oprzędzik pręgowany ? długość około 5 mm, szary z jaśniejszymi liniami na Glowie i przedpleczu. Szkody wyrządzają chrząszcze, które wyżerają ząbki na brzegach liścieni i liści. Larwy zerują na korzeniach. Niszczą brodawki korzeniowe.
Zwalczanie
Opryskiwanie roślin w okresie pojawienia się szkodnika. W razie potrzeby zabieg powtórzyć po 7 dniach
Źródło: Komunikat warzywniczy Bayer CropScience Polska
e-warzywnictwo.pl