Aktualności
Mamy przyjemność zaprosić Państwa na KUJAWSKO-WIELKOPOLSKĄ KONFERENCJĘ CEBULOWĄ on-line. Cebula to bardzo popularne warzywo w naszym kraju, ale jego opłacalność produkcji jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Organizowana Konferencja Cebulowa będzie okazją do zdobycia najnowszych informacji o sytuacji na europejskim rynku cebuli. Czy wiecie, że zapasy cebuli są dość duże w Holandii, pomimo dobrego eksportu. Aktualnie 40% cebuli żółtej uprawianej z nasion zostało tam sprzedane. W ubiegłym sezonie było to 53%. Czerwona cebula sprzedała się w 57% a w poprzednim sezonie było to również 53%. Jak i czy te dane wpłyną na polski rynek, na cenę cebuli? Odpowiedzi m.in. na te pytania udzieli Mariusz Kąkol. Ale podczas konferencji poruszone zostaną także inne ciekawe aspekty produkcji tego warzywa. Spotkanie będzie okazją do zdobycia wiedzy z zakresu doboru odmian do uprawy na różne kierunki produkcji. Mariusz zdradzi nam, jakimi cechami wyróżnia się SADDLEBACK F1 – nowość Seminis w typie amerykańskim. Z kolei Piotr Dutkowski w swoim wystąpieniu przedstawi szereg argumentów będących odpowiedzią na pytanie, dlaczego cebule typu hiszpańskiego, m.in. odmiany SV 6646 NW F1 czy SV 4774 NW F1, to rewolucja na polu. Rewolucja w wielkości plon i jakości.
Obszerna cześć konferencji poświęcona zostanie ochronie roślin. Możliwości ochrony cebuli w ostatnim czasie bardzo się zmieniają; niektóre preparaty znikają z rynku, wprowadzane są też nowe rozwiązania. W panelu wykładów Katarzyna Gładka-Kubiak - Specjalista ds. Doświadczeń oraz Radosław Suchorzewski – Grower Manager w firmie Bayer skoncentrują się na temacie skutecznego zwalczenia chwastów w cebuli. Dopełnieniem tematyki ochrony cebuli będzie wykład pt. „Wygrać z wciornastkiem, czy to możliwe?”.
Podczas konferencji poruszone zostanie także zagadnienie nawożenia w uprawie cebuli. Zmiany cen surowców do produkcji nawozów i ich koszt zakupu sprawiają, że efektywne żywienie roślin nabrało szczególnego znaczenia. Jak takie nawożenie realizować, jakie nawozy wybierać, kiedy je stosować? Te zagadnienia przedstawi Hubert Tabor z firmy Yara.
Program KUJAWSKO-WIELKOPOLSKIEJ KONFERENCJI CEBULOWEJ jest bardzo bogaty i jesteśmy przekonani, że przedstawione informacje, wiedza ekspertów uczestniczących w webinarium ułatwi produkcję cebuli w nadchodzącym wielkimi krokami sezonie 2022. Zapraszamy, bądźcie z nami!
TERMIN:
4 stycznia 2022r.; godz. 19:00
Organizatorzy:
BAYER, Seminis, Yara
Uczestnictwo w webinarium jest bezpłatne, dostępne zarówno na komputerze, smartfonie, jak i tablecie. Nie ma potrzeby rejestracji. Prosimy bądźcie z nami 4. stycznia 2022r. o godz. 19.00 na profilu FB e-warzywnictwo.pl, na kanale YouTube lub portalu e-warzywnictwo.pl
https://www.facebook.com/ewarzywnictwo/
https://www.youtube.com/channel/UCqrkgOHIl7p99JF7TyxFrdg
Eksperci:
Katarzyna Gładka-Kubiak, Specjalista ds. Doświadczeń w firmie Bayer
Radosław Suchorzewski, Grower Manager Fruit / Vegetables / Potatoes w firmie Bayer
Tematyka wystąpienia:
Stosowanie herbicydów nieselektywnych, w cebuli czy warto ?
Wygrać z wciornastkiem, czy to możliwe?
Stosowanie herbicydów po siewie cebuli oraz po wschodach to główne terminy ich aplikacji. Czy można, warto i kiedy powinniśmy użyć herbicydu nieselektywnego, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy jego stosowaniu, aby zabieg był skuteczny – takie dylematy ma chyba każdy producent cebuli, zarówno ten doświadczony i ten dopiero startujący z cebulowym biznesem. Poza chwastami uciążliwym przeciwnikiem w produkcji cebuli jest wciornastek. Jego zwalczanie aktualnie, kiedy spada liczba dostępnych insektycydów jest sporym wyzwaniem. Jakimi metodami, w jaki sposób dobierać preparaty, tak aby w największym stopniu ograniczyć jego szkodliwość? Zapraszamy na konferencję cebulową on-line 4. stycznia, podczas której m.in. na podstawie kilkuletnich doświadczeń przeprowadzonych w Warzywniczym Centrum Doradztwa Technicznego, w różnych warunkach klimatyczno- glebowych postaramy się omówić te zagadnienia.
Zapraszamy! Kasia Gładka-Kubiak Radek Suchorzewski |
Mariusz Kąkol, Regionalny Menedżer Handlowy w firmie Bayer/Seminis
Tematyka wystąpienia:
Obraz sezonu cebulowego 2021 w Europie
Saddleback nowy super wczesny mieszaniec typu amerykańskiego od Seminis
Pewne i sprawdzone Rijnsburgery marki Seminis na długie przechowywanie
Zapraszam na konferencję on-line 4.stycznia o godz. 19.00. postaram się wówczas przedstawić Państwu obraz aktualnej sytuacji na rynku cebuli w Europie – szacunkowe plony, jakość magazynowanego towaru oraz bieżące ceny. Podczas swojego wystąpienia zaprezentuje również najmłodsze dziecko hodowców Seminis, odmianę SADDLEBACK. To mieszaniec w typie amerykańskim, który świetnie poradził sobie w ubiegłym sezonie podczas zimnej wiosny dając wysokie plony i dobrej jakości łuskę. Omówię również paletę odmian typu Rijnsburger z naszej hodowli, które mimo trudnego sezonu „zrobiły” świetną łuskę i pozwoliły osiągnąć producentom bardzo dobre rezultaty w plonie w sezonie 2021.
Zapraszam! Mariusz Kąkol |
Piotr Dutkowski, Rozwój Rynku - Kalafior, Brokuł, Kapusta, Marchew, Cebula w firmie Bayer/Seminis
Tematyka wystąpienia:
Co wyróżnia „Hiszpany” z Seminis?
Przez ostatnie lata znacznie zmieniła się oferta odmian cebuli na polskim rynku. Znacznie powiększyła się paleta odmian w typie hiszpańskim. Ich przewagą jest bardzo duży rozmiar cebul. Pozycjonuje to idealnie te odmiany do sprzedaży dla przemysłu przetwórczego (krążki, kostka) oraz do obierania. Warto pamiętać, że możliwość krótkiego przechowywania daje elastyczność, jeżeli chodzi o przygotowanie surowca do sprzedaży, a naturalna predyspozycja do tworzenia dużych cebul pozwala uzyskać bardzo wysoki plon całkowity. Zapraszam na konferencje cebulową organizowana 4. stycznia. W swoim wystąpieniu przedstawię szereg argumentów będących odpowiedzią na pytanie, dlaczego m.in. odmiany SV 6646 NW F1 czy SV 4774 NW F1, to rewolucja na polu. Zapraszam! Piotr Dutkowski |
Hubert Tabor, Regional Sales Manager Yara Poland
Tematyka wystąpienia:
Nawożenie cebuli na wydajność i jakość
Zapraszam Państwa serdecznie na „Kujawsko-Wielkopolską Konferencję Cebulową”, która odbędzie się 4 stycznia 2022 roku. Przedstawię wszystkim obecnym wyniki kilku doświadczeń, które mogą znacząco wpłynąć na to, jak postrzega się nawożenie mineralne cebuli. Azot i wapń wydają się oczywistymi pierwiastkami żywienia roślin, ale czy zastanawiali się Państwo jak wpływają różne formy azotu na to warzywo, na jego jakość i plon? Czy to, co w cebuli piecze nas w język, może mieć wpływ na nasz portfel? A przede wszystkim, czy kolor cebuli to tylko genetyka? Hubert Tabor |