Akademia Ochrony Warzyw Korzeniowych wg BASF - rozwiązania na dobre przechowywanie marchwi, pietruszki i selera
Trudny sezon wegetacyjny - wysokie temperatury powietrza i niedobór opadów deszczu - w całej Europie przekłada się już na niską podaż warzyw. Jak będzie w okresie przechowalniczym? Nie wiele było takich sezonów jak ten, w którym warto inwestować w produkcję z przeznaczeniem do przechowywania, a zwłaszcza skuteczne zabezpieczenie towaru przed rozwojem chorób w magazynach - akcentuje Maciej Wita z firmy BASF
W ostatnio opublikowanym przez IUNG-PIB w Puławach raporcie z monitoringiem suszy na terenie Polski od 11 lipca do 10 września 2018 roku, naukowcu Instytutu podkreślają wystąpienie niedoboru wody na obszarze Polski. - Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW) dla kraju, na podstawie którego dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -94 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 18 mm w stosunku do poprzedniego okresu. W zachodniej części kraju - tu produkuje się dużo warzyw - odnotowano kolejny już raz zwiększenie obszaru z niskimi wartościami KBW. Najniższe wartości w dalszym ciągu występowały w Poznaniu i na terenach przyległych do tego miasta, na terenie Ziemi Lubuskiej oraz na Nizinie Śląskiej od ?200 do ?229 mm. Duży deficyt wody od -180 do -199 mm notowany jest na terenie Nizin Szczecińskiej, Wielkopolskiej, na Wale Trzebnickim. W pozostałej zachodniej części kraju niedobory wody wyniosły od -160 do -179 mm. We wschodniej części Polski notowany był mniejszy deficyt wody od 0 do -100 mm z wyjątkiem Wysoczyzny Siedleckiej, Pojezierza Chełmińskiego, Stargardzkiego oraz Żuław gdzie deficyt ten wynosił od -120 do -139 mm - można przeczytać w raporcie.
W raporcie IUNG-PIB klimatolodzy podkreślają, że: występujące warunki pogodowe w kolejnym już monitorowanym okresie powodowały w zachodniej części Polski dalsze zwiększenie deficytu wody dla roślin, czego wynikiem jest występowanie suszy wśród dziewięciu upraw. Liczba gmin ogarniętych suszą uległa zwiększeniu z 587 do 631 a powierzchnia o 6,72 punktów procentowych. Wykazany występujący deficyt wody powoduje obniżenie plonów przynajmniej o 20% w stosunku do plonów uzyskanych przy średnich warunkach pogodowych. W tym okresie nadal szczególnie niesprzyjające warunki pogodowe powodujące dotkliwą suszę notowano zwłaszcza w województwie lubuskim, zachodniopomorskim, dolnośląskim, wielkopolskim oraz opolskim.
Mniejsza ilość dobrej jakości warzyw korzeniowych, to obraz tegorocznego sezonu wegetacyjnego
Signum 33 WG na dobre przechowywanie
Informacje te a także inne wiadomości, np. te o znacznym zmniejszeniu plonów u naszego zachodniego sąsiada czy w innych krajach europejskich pozwalają przypuszczać, że niewiele było takich sezonów, jak ten, w którym warto inwestować w produkcję z przeznaczeniem do przechowania. Szczególnie istotnym w końcowym okresie wegetacji warzyw korzeniowych działaniem jest zabezpieczenie ich przed chorobami. Warto pamiętać, że najbardziej groźne i mające duży wpływ na jakość i zdrowotność warzyw korzeniowych w okresie przedzbiorczym i długotrwałego przechowywania są polifagiczne (występujące na wielu gatunkach roślin uprawnych i chwastów, szacuje się, że poraża ponad 400 gatunków) grzyby odglebowe. Jedną z takich groźnych chorób wywoływaną przez grzyb Sclerotinia Sclerotiorum jest zgnilizna twardzikowa.
Objawy zgnilizny twardzikowej na korzeniach selera i marchwi
Typowe objawy choroby to puszysty, biały nalot na porażonych tkankach. Na grzybni tworzą się czarne sklerocja - wielkości nawet ziaren pszenicy. Warto pamiętać, że skutecznym preparatem na tę chorobę w uprawie selera korzeniowego oraz do jej ograniczania w uprawach marchwi i pietruszki jest preparat Signum 33 WG. Przypomnę, że Signum zawiera dwie substancje czynne - piraklostrobinę (substancja z grupy strobiluryn) oraz boskalid (substancja z grupy SDHI). Obecnie najpopularniejszą substancją aktywną SDHI na świecie jest boskalid.
Sklerocja na składowanym korzeniu selera
W produkcji warzywach korzeniowych poza zgnilizną twardzikową, chorobą o gospodarczym znaczeniu jest również alternarioza, która uszkadza korzenie podczas przechowywania. Tegoroczny sezon sprzyjał sprawcy alternariozy, który lubi umiarkowana wilgotność i wysoka temperaturę powietrza. Fungicyd Signum, to specjalista od zwalczania alternariozy. W uprawie marchwi zalecana dawka preparatu wynosi - 1 kg/ha, w uprawie pietruszki korzeniowej i pasternaku - 0,75 kg/ha, w uprawie selera korzeniowego - 1,5 kg/ha. Okres karencji dla fungicydu Signum wynosi: 14 dni w uprawach selera, pietruszki i pasternaku oraz 21 dni w uprawie marchwi.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Typowe objawy zgnilizny twardzikowej, to puszysty, biały nalot na porażonych tkankach
Zdjęcia:. J. Sobolewski, M. Bartczak
Maciej Wita
Regionalny Doradca Agronomiczny
Tel: +48 723 430 005
E-mail: maciej.wita@basf.com
BASF Polska Sp. z o.o.