Elite Onion Club
Lustracja plantacji cebuli zimującej u Macieja, Weroniki, Tomasza oraz Mateusza pokazuje, że rośliny dobrze przetrwały zimę. Różnie odczuły wiosenne spadki temperatury i wiatr. Aktualnie w większości rejonów Polski kondycja/wielkość cebuli jest uzależniona od zasobów wody w glebie i możliwości jej dostarczenia oraz poziomu żywienia i ochrony roślin.
W bieżący sezonie (2019/2020) zainteresowanie cebulą zimującą było bardzo duże (w sezonie 2018/2019 uprawa była bardzo dochodowa). Na ogół w naszym kraju powierzchnia uprawy oscylowała w granicach 1000-1500 ha a tegoroczny areał to być może nawet ponad 2000 ha. Zawodność produkcji cebuli zimującej w Polsce związana była głównie z zimotrwałością. Ocieplenie się klimatu zniwelowało istotność tego parametru w ostatnich latach, a w aktualnym sezonie jego znaczenie chyba było marginalne, bowiem zimą mieliśmy wiosnę. Natomiast z różnym skutkiem rośliny w danych rejonach odczuły wiosenne spadki temperatury i wiatr. Aktualnie w większości rejonów Polski kondycja/wielkość cebuli jest uzależniona od zasobów wody w glebie i możliwości jej dostarczenia oraz poziomu żywienia i ochrony roślin. Poniżej przykłady kilku plantacji odwiedzonych w tym tygodniu.
Jedną z bardzo istotnych pozycji w ofercie firmy Hazera jest cebula, m.in. odmiany, które mogą zimować w gruncie, zarówno hodowli własnej, jak również włoskiej firmy ISI Sementi. W ofercie hodowcy są: Wolf (żółta łuska), Panther (żółta łuska), Nevix (biała łuska), Shensyu Yellow oraz Elody. Odmianą bardzo wczesną, polecana do uprawy na pęczki i do uprawy na cebulę obcinaną jest Nevix. Jest to cebula uznana już na rynku i produkowana w wielu rejonach naszego kraju. Lustracja 22 kwietnia 3-hektarowej, nienawadnianej plantacji (z siewu 20 sierpnia 2019 r.) u Macieja z okolic Rawicza (wielkopolska) pokazała, że rośliny tej odmiany są w dobrej kondycji. Mają silny system korzeniowy i ok. 5 liści (niektóre miały pozasychane końcówki – to efekt stresu pogodowego oraz suszy) oraz budują typową dla tej odmiany śnieżnobiałą cebulę.
Kolejna lustrowana w tym dniu plantacja w okolicach Rawicza należała do Weroniki i Tomasza, którzy w minionym roku – dokładnie 23 sierpnia na 11,5 ha posiali dwie odmiany cebuli zimującej – Wolfa i Nevixa. Mają możliwość nawadniania plantacji i dostarczają cebuli wodę. Rośliny były bardzo silne, jak na przełom drugiej-trzeciej dekady kwietnia. Miały 5-6 liści i znaczną cebulę. Mrozy panujące w tym rejonie dały się jej we znaki, co było widoczne na końcówkach szczypioru. Wykonane zabiegi dokarmiania oraz ochrony pozytywnie wpłynęły na wzrost spowodowany stresem pogodowym.
Trzecia plantacja, którą oglądaliśmy w tym tygodniu była u Mateusza z okolic Blizanowa (Wielkopolska); z siewu 29 sierpnia. Tu na 13 hektarach produkowana jest odmiana Wolf – odmiana średniowczesna, cieszy się bardzo dużym uznaniem producentów w całym kraju. Jej zaletą jest silny system korzeniowy, co zostało uwzględnione na etapie doboru odmiany do blizanowskiego pola, bowiem gleba na której rośnie Wolf jest dość lekka. Na tym polu obsada roślin była nieco mniejsza niż na wcześniej lustrowanej przez nas plantacji a rośliny w fazie 4-5 liści. Szczypior zielony, dobrze okryty woskiem, co zapewne pozytywnie wpłynie na utrzymanie dobrej jego zdrowotności. Na plantacji było wykonywane nawadnianie.