Artykuł sponsorowany
Ocieplanie się klimatu sprzyja szkodnikom glebowym, np. drutowce, występują powszechnie i powodują znaczne uszkodzenia ziemniaków. Warto pamiętać, że preparat Belem działa jak bariera wokół bulw i co bardzo ważne jest efektywny - ma działanie kontaktowe i żołądkowe – aż przez 4 miesiące.
W uprawie ziemniaka wśród problemów z ograniczoną liczbą rozwiązań jest kwestia zwalczania szkodników glebowych. W przypadku uprawy ziemniaka zarówno przemysłowego, jak i na świeży rynek uszkodzenia powodowane przez szkodniki glebowe są dyskwalifikujące surowiec do dalszej obróbki bądź sprzedaży.
Do najważniejszych gatunków zaliczanych do szkodników glebowych występujących powszechnie w uprawie ziemniaka należą:
*drutowce – larwy należące do rodziny sprężykowatych;
*pędraki – larwy należące do rodziny chrabąszczowatych;
*gąsienice należące do podrodziny rolnic.
Zwiększenie presji szkodników w ostatnich latach wynika z kilku niezależnych czynników. Po pierwsze na stanowiskach, gdzie jest uprawiany ziemniak coraz częściej dochodzi do wprowadzenia elementów uprawy uproszczonej (brak orki, skrócony płodozmian). Po drugie w ostatnich latach w Polsce zimy były wyjątkowo łagodne, przez co średnia liczba szkodników w glebie wzrastała.
Belem – jedyny taki preparat na rynku
Ograniczanie występowania szkodnika w glebie jest możliwe dzięki wykorzystaniu metod niechemicznych i chemicznych. Wśród niechemicznych metod zwalczania w/w szkodników mamy przede wszystkim metody mechaniczne. Na stanowiskach, gdzie stwierdzono presję tych szkodników powinniśmy przede wszystkim stosować zabiegi uprawowe. Jesienna orka oraz płytkie zabiegi wiosenne pomagają w zwalczaniu tych szkodników w sposób bezpośredni (niszczenie larw) oraz pośredni (ułatwianie drapieżcom dostępu do larw).
W przypadku ochrony chemicznej jedynym zarejestrowanym preparatem na rynku jest Belem 0,8 MG – innowacyjny insektycyd w formie mikrogranulatu, przeznaczony do stosowania doglebowego podczas sadzenia.
Substancją czynną preparatu Belem 0,8 MG jest cypermetryna. Preparat działa jak bariera wokół bulw, a na szkodniki działa kontaktowo oraz żołądkowo. Forma użytkowa preparatu pozwala na powolne uwalnianie się substancji czynnej w glebie, co znacząco wydłuża czas działania – nawet do 4 miesięcy.
Zabieg preparatem należy wykonać podczas sadzenia poprzez aplikatory zamontowane na sadzarkach. Aby skuteczność zabiegu była jak największa to rozrzut mikrogranulatu musi odbyć się w sposób jednorodny. Jest to możliwe dzięki dyfuzorom typu QDC DXP®L, które są dedykowane do ziemniaka. Dyfuzor należy zamontować na końcu rury spustowej.
Próg szkodliwości drutowców
Podkreślić należy, że w przypadku drutowców 10-20 larw na 1 m2 powierzchni pola, a w uprawach z przeznaczeniem na frytki czy chipsy już 6 larw na 1 m2 stanowi próg szkodliwości. Literatura podaje, że szkodliwość drutowców jest bardzo duża – straty plonu powodowane przez te szkodniki mogą wynosić nawet do 50% plonu. Warto zatem wykorzystać możliwości ochrony chemicznej jakie daje produkt Belem 0,8 MG.