Bronisze: drogie pomidory krajowe
Nadal drogie są pomidory malinowe krajowe, można je nabyć w cenie 18-20 zł/kg, tańsze są importowane - ok. 15 zł/kg.
"Zimna i ciemna wiosna skutecznie obniżyła plonowanie warzyw spod osłon co ma odzwierciedlenie w drożejących lub stabilnie wysokich cenach" - zaznaczył Kmera. Dodał, że mimo to krajowe nowalijki zaczynają wchodzić na rynek, np. pojawiła się rzodkiewka, szpinak, botwinka.
Według wyliczeń eksperta w pierwszym tygodniu kwietnia ceny krajowych warzyw były o 46,8 proc. wyższe niż przed rokiem. Rekordy bije biała cebula, która w stosunku do kwietniowych cen z ub.r. jest aż o 263 proc. droższa, a marchew - o 200 proc.
Powoli, ale stale tanieje cebula krajowa i importowana - najczęściej spotykana cena ok. 63 zł/15kg - 4,2 zł/kg, natomiast systematycznie rosną ceny marchwi zarówno krajowej jak i importowanej, najczęściej spotykana cena 3,5 zł/kg - informuje Kmera.
Na rynku coraz więcej pojawia się nowalijek, rośnie podaż rzodkiewki krajowej, ceny są bardzo zróżnicowane w zależności od kalibru i wynoszą od 1,5 zł do 3 zł/pęczek.
Bronisze: drogie pomidory krajowe
Nadal drogie są pomidory malinowe krajowe, można je nabyć w cenie 18-20 zł/kg, tańsze są importowane - ok. 15 zł/kg. Najtańsze pomidory na rynku pochodzą z Turcji i kosztują nawet 7 zł/kg. O tej samej porze roku w 2022 r. krajowe pomidory kosztowały w granicach 13-17 zł/kg, czyli były o ponad 20 proc. tańsze.
Ekspert zauważył, że ogórki były już nieco tańsze, ale zimna pogoda sprawiła, że warzywa te podrożały. Za ogórki szklarniowe krajowe trzeba obecnie zapłacić do 13 zł/kg. W stosunku do ubiegłego roku są one droższe o 65 proc.
Warzywa importowane podrożały średnio r/r o ok. 16 proc. Najbardziej - cebula - 246 proc.; pory - 136 proc.; marchew - 143 proc.; papryka czerwona i żółta - 89 proc., niektóre ceny na rynku hurtowych dochodzą nawet do 21 zł/kg. Natomiast tańsze niż przed rokiem są brokuły - o 40 proc. i cukinia - o 60 proc.