Aktualności

W bieżącym sezonie produkcja niektórych warzyw, w tym szczególnie cebuli nie rozpoczęła się po myśli wielu ogrodników. Przykładowo producent z Dolnego Śląska przekazała nam, że na około 300 ha nie zdążył obsiać ok. 40 ha. Obserwatorzy już rokują że warzywo to może być w cenie.
W bieżącym sezonie produkcja niektórych warzyw, w tym szczególnie cebuli nie rozpoczęła się po myśli wielu ogrodników. Opóźniona wiosna, a przede wszystkim nadmierna wilgotność gleby sprawiła, że na wielu przewidzianych pod tę uprawę polach nie znalazła się dymka i nasiona cebuli ponieważ nie wystarczyło czasu, aby założyć plantacje w odpowiednim terminie. Przykładowo producent z Dolnego Śląska przekazała nam, że na około 300 ha nie zdążył obsiać prawie 40 ha. Szacunki niektórych osób z branży mówią, że powierzchnia jaką zajmuje cebula w br. może być mniejsza o około 10-15% w porównaniu z tą z roku ubiegłego. Obserwatorzy już rokują że warzywo to może być w cenie. Czyżby? Zostanie to zweryfikowane na koniec sezonu.
Na polach, gdzie siewnikami można było wjechać do 20 kwietnia kiełkowanie nasion i wzrost roślin jest poprawny. Przebieg pogody ? temperatura powietrza oraz umiarkowane opady deszczu częściowo zrekompensowały wcześniejsze opóźnienie wegetacji. Rośliny na wielu plantacjach są w fazie flagi lub pierwszego liścia właściwego. Problemem są natomiast rosnące bez opamiętania chwasty. Nawet tam, gdzie wykonano na 2-3 dni przed wschodami opryskiwanie plantacji jednym z preparatów na bazie glifosatu widać konkurencję chwastów z roślinami cebuli. Co w takiej sytuacji? Skoro cebula ma być droga, to należy zadbać o jak najlepszy warunki do jej wzrostu. Przede wszystkim wykorzystać podstawową metodę do odchwaszczania plantacji, czyli stosowanie herbicydów.
Możliwość zwalczenia chwastów istnieje, ponieważ na rynku są herbicydy, które umożliwiają wykonanie zabiegu po wschodach roślin. Po przejściu fazy flagi i ukazaniu się pierwszego liścia właściwego, gdy siewki mają 5-6 cm wysokości można plantacje opryskiwać herbicydem Criptic 400 EC (dawka 6 l/ha). Jego substancją czynną jest chloroprofarm. Do gatunków wrażliwych na preparat zaliczane są powszechnie występujące na plantacjach cebuli chwasty: komosa biała, tasznik pospolity, tobołki polne, iglica pospolita. W grupie chwastów średnio wrażliwych jest rdest powojowy. Chwasty odporne to: rumianowate (maruna bezwonna), mlecz zwyczajny, starzec zwyczajny, żółtlica drobnokwiatowa, żółtlica owłosiona.
Jednym z preparatów polecanych od fazy 3. liścia cebuli jest Lentagran 45 WP (dawka 1,5-1,66 l/ha). Zwalcza on chwasty roczne, dwuliścienne, zwłaszcza dwuliścienne po wschodach (najskuteczniej w fazie 4 liści). Warto pamiętać, że herbicyd ten zaleca się stosować na rośliny, które mają wykształconą warstwę woskową na szczypiorze. Po opryskiwaniu mogą na roślinach pojawić się przemijające przebarwienia starszych liści (żółkniecie) i zasychanie ich końcówek. W tej fazie wzrostu cebuli można stosować też Cliophar 300 SL oraz Lontrel 300 SL (dawka 0,3-0,4 l/ha; substancja czynna obu herbicydów ? chlopyralid). Herbicydy zwalczają ostrożeń polny, chwasty rumianowate i niektóre inne wrażliwe dwuliścienne od 2-3 liści do fazy rozety. Niektóre do wysokości 10-15 cm.
W fazie 3-4 liści cebuli sprawdza się także substancja czynna oksyfluorofen występująca w takich preparatach, jak Galigan 240 EC (dawka 0,5 l/ha) oraz Goal 480SC (dawka 0,25 l/ha). Środki zaleca się stosować w temperaturze poniżej 23 stopni celcjusza.
R. Solarski