Aktualności
W listopadzie odbyło się kolejne, już 28 cebulowe spotkanie w ramach grupy Euronion, tym razem specjaliści obradowali w Malmo w Szwecji. Dwudniowe rozmowy były doskonałą okazją do wymiany danych i trendów dotyczących rynku cebuli w Europie i na świecie. Przedstawiono wiele prezentacji na temat tegorocznego sezonu cebulowego w wielu krajach europejskich (zaprezentowano raporty krajowe z Danii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii, Hiszpanii, Polski, Francji, Włoch i Szwecji) i w Ameryce.
W ramach spotkania odbyła się wizytacja pakowalni cebuli w Szwecji – oglądano gospodarstwo największego szwedzkiego producenta cebuli (w 2024 roku w grupie produkowano cebulę na 550 ha). Bardzo merytorycznie wyróżnił się panel dotyczący problemów i rozwiązań związanych z fuzariozami w cebuli, gdzie zaprezentowano dane z: Allium & Brassica Centre UK, Warwick University, Uireka Project Holland, University of Wisconsin-Madison.
Analiza zebranych informacji przez przedstawicieli Euronion wskazuje, że sezon 2024/2025 odznaczał się wzrostem areału cebuli i prognozowanymi w związku z tym wyższymi zbiorami w UE. W wielu raportach osób z krajów europejskich podkreślano problem z bakteriozami i ograniczoną możliwością przeznaczenia cebul do długiego przechowywania. Wskazywano, że presja sprawcy zgnilizny szyjki jest podobna jak w sezonach minionych, natomiast rosnący udział mają bakteriozy występujące pod 2, 3 lub 4 łuską.
Podczas spotkania cebulową sytuację w Polsce przedstawił Wojciech Kopeć. Specjalista informował, że prognoza zbiorów w naszym kraju wg GUS – na koniec lipca zakładała produkcję na poziome 695 000 t, a ta opracowana na końcu września – 667 000 t. To obniżenie prognoz możliwe, że wynika ze skali problemów z bakteriozami, ale też z trudnych warunków pogodowych.
Ponadto reprezentant naszego kraju, bazując na danych z deklaracji celnych o eksporcie i imporcie cebuli świeżej lub schłodzonej, w latach 2004-2024 (z pominięciem cebuli szalotki oraz cebuli dymki przeznaczonej do sadzenia) akcentował, że Polska od 2019 jest importerem netto cebuli.
Biorąc pod uwagę wielkość importu i eksportu w ujęciu wartościowym w euro, eksport jest istotnie wyższy od importu. Analizując poziomy cen w EUR/kg można dojść do wniosku, że najprawdopodobniej większość cebuli importowanej do PL to towar przeznaczony na obieranie (co tłumaczyło by brak korelacji importu z kursem EURO), a większość cebuli eksportowanej z PL to cebula obrana.