Elite Onion Club
Aktualne ceny cebuli w skupach pozostawiają wiele do życzenia. Czy można zrobić coś jeszcze, aby w produkcji cebuli z siewu uzyskać opłacalność? Myślę, że można! Analizując minione sezony można wyciągnąć wniosek, że jakość zawsze się broni. Dowiedz się jaki udział ma w jakości cebuli jeden z najważniejszych mikroelementów czyli miedź!
Stan plantacji cebuli z siewu nasion w bieżącym sezonie jest bardzo, ale to bardzo zróżnicowany w naszym kraju. Aktualnie już obserwujemy, że w niektórych rejonach cebula załamała szczypior, ale są też plantacje, gdzie dopiero to nastąpi. Wielkość główek cebul jest uśredniając przeciętnej wielkości. Dlatego pomimo, że aktualnie cena cebuli z dymki jest niska można przypuszczać, że „siewki” będą droższe. Analizując minione sezony można wyciągnąć wniosek, że jakość zawsze się broni. Dowiedz się jaki udział ma w jakości cebuli jeden z najważniejszych mikroelementów czyli miedź! I dlaczego tam, gdzie szczypior jeszcze „pracuje” warto dokarmić rośliny miedzią!
Wielopłaszczyznowa rola miedzi
Dlaczego warto dokarmić na finiszu wegetacji cebulę nawozem zawierającym miedź? Otóż miedź jest niezbędnym mikroelementem wpływającym na zdolność przechowalniczą cebuli. Odgrywa ona kluczową rolę w przyswajaniu oraz przemianach azotu, a także jonów żelaza i manganu. Ponadto odpowiada za prawidłowy rozwój i budowę tkanek – przewodzących oraz wzmacniających. Miedź zapobiega przedwczesnemu załamywaniu szczypioru, aktywuje enzymy i hormony roślinne, a także uczestniczy w syntezie białek i witaminy C. Zwiększa także odporność roślin na choroby grzybowe oraz bakteryjne, a co najważniejsze zapobiega występowaniu cienkiej i kruchej łatwo odpadającej łuski. Powyższe wielopłaszczyznowe role tego mikroskładnika zweryfikowane w wielu badaniach naukowców pokazują, że miedź to bardzo ważny składnik w produkcji tego warzywa. Ważny na finiszu tej produkcji.
Gdzie, na jakich polach warto „podać” cebuli miedź?
Wspominaliśmy, że stan plantacji cebuli jest przeróżny w tym sezonie. Odpowiadając na pytanie gdzie, na jakich polach warto „podać” cebuli miedź, należy zaakcentować, że wszędzie tam, gdzie szczypior jeszcze „pracuje” na plon. Analizując, jaki jest poziom miedzi na danym polu warto pamiętać, że problemy z niedoborem miedzi najczęściej występują na glebach o bardzo wysokim pH, na których stosowano zbyt duże dawki nawozów wapniowych. Optymalnym pH dla cebuli jest ok. 6,5 w przypadku gleb mineralnych. Tylko przy takim odczynie gleby mamy pewność, że pobieranie mikroelementów będzie przebiegało niezakłócone. Należy podkreślić, że cebula bardzo dobrze plonuje na glebach torfowych, które zazwyczaj same w sobie są ubogie w ten ważny mikroelement. Dlatego w przypadku tego typu ziem szczególnie należy pamiętać o dostarczeniu tegoż składnika w formie dolistnej.
Niestety objawy niedoboru mikroskładników w cebuli są zazwyczaj ciężkie do zdiagnozowania na przysłowiowe „oko”. Często przypominają one nieprawidłowości spowodowane niedoborem makroelementów lub chorób m.in. wirusowych. Pamiętajmy, że częstym czynnikiem ograniczającym ich pobieranie jest mocno przesuszona ziemia, a także deficyt tlenu w glebach o złej strukturze lub okresowo zalewanych. W bieżącym sezonie w jednym rejonie odnotowywano niedobór wody a w innym podtopienia więc są przesłanki do ograniczonego, utrudnionego pobierania mikroskładników przez cebulę.
Dobra. Schelatowana, szybko działająca
W gospodarstwach patronackich projektu Elite Onion Club do dokarmiania cebuli miedzią rekomendowany jest i wykorzystywany nawóz ADOB® Cu IDHA – 10%. Stosowany jest on w dawce 1 kg/ha. ADOB® Cu IDHA – 10% to jednoskładnikowy nawóz dolistny o zawartości miedzi (Cu) 10% w formie chelatu miedzi. Nawóz w postaci mikrogranulatu całkowicie i szybko rozpuszcza się w wodzie.
Dlaczego, ponadto jako firma ADOB rekomendujemy ten nawóz dolistny? Mamy bowiem przebadane, że miedź schelatowana nowoczesnym, biodegradowalnym czynnikiem chelatującym IDHA jest łatwo i szybko dostępna dla roślin.
Kierownik ds. warzywnictwa
ADOB Sp. z o.o. Sp. k. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Consultingowe
Tel. kom.: +48 609 481 878
wlodzimierz.prus@adob.com.pl