Dokarmianie warzyw przeznaczonych na późny zbiór
Pomimo sprzyjających warunków, istnieją również czynniki, które mogą negatywnie wpływać na intensywny przyrost w końcowej fazie ich wzrostu. Przede wszystkim mogą to być zbyt niskie temperatury na przełomie września i października, które wpływają negatywnie na tempo tworzenia korzeni spichrzowych, ich kształt i wybarwienie (marchew) oraz zbyt wysoka wilgotność, która może przyczyniać się do rozwoju patogenów chorobotwórczych. Gatunki przeznaczone na zbiór jesienny, jak seler czy kalafior i brokuł, wysadzane na pole w warunkach zwiększonej ilości opadów i niskiej temperatury mogę być porażone przez patogeny odglebowe jak Pythium czy Phytophthora, powodujące choroby zgorzelowe. Dlatego uzasadnione jest traktowanie młodych roślin (przed i po posadzeniu) preparatami wzmacniającymi, posiadającymi właściwości zapobiegawcze jak np. produkty zawierające fosforyn potasu. Substancja ta odżywia młode rośliny w potas i fosfor, które wpływają na przyjęcie rozsady i jej ukorzenienie na miejscu stałym oraz działają profilaktycznie w ochronie przed chorobami grzybowymi. Jednymi z preparatów zawierających powyższą substancję są dostępne na rynku polskim - Atlante oraz Super K (Atlantica Agricola). Są to nawozy fosforowo-potasowe. Pierwszy z nich posiada wysokie stężenie substancji odpowiedzialnej za działanie ochronne (PK 30-20) drugi natomiast zawiera nieco mniej fosforu (PK 25-8) ale jest wzbogacony antystresowym aminokwasem- proliną, który doskonale chroni rośliny przed skutkami suszy i niskich temperatur oraz cytokininami, które wpływają na tempo rozwoju systemu korzeniowego.
W zależności od gatunku, należy zastosować inną strategie nawozową. Biorąc pod uwagę stymulację części nadziemnej w celu wytworzenia jak największej ilości liści (np. sałata czy nać marchwi) musimy jednocześnie pamiętać o ograniczeniu nawożenia azotem podczas wegetacji, który mógłby wpłynąć negatywnie na mrozoodporność czy późniejsze przechowywanie. Dlatego alternatywę stanowią preparaty zawierające substancje pobudzające rośliny do wytwarzania masy zielonej, indukujące podziały komórkowe w nowych organach oraz posiadające podobne do azotu właściwości plonotwórcze. Takimi substancjami są algi, które wpływają na wzrost masy zielonej a nie powodują nagromadzenia szkodliwych azotanów i azotynów (m.in.: w szpinaku czy sałacie). Fitomare, jest to produkt algowy (15% ekstrakt Ascophyllum nodosum) hiszpańskiego producenta, Atlantica Agricola. Jego działanie to intensyfikacja wzrostu ale również działanie antystresowe, którym powinny charakteryzować się preparaty stosowane jesienią.
W celu wytworzenia warzyw wysokiej jakości, które nadawałyby się do przechowalnictwa lub konkurowałyby na świeżym rynku barwą czy aromatycznością, nie możemy zapomnieć o odpowiednim zaopatrzeniu w kluczowe pierwiastki jak np. potas. Ostatnie zabiegi nawozowe na plantacjach roślin na rynek warzyw świeżych powinny być wykonywane produktami z wysoką zawartością tego składnika dlatego warto stosować płynne, wysokoskoncentrowane nawozy. Przykładem jest płynny koncentrat potasowy- Kelik K, który zawiera 33,3% potasu i szybko zabezpiecza rośliny przed niedoborami czy podnosi tolerancję na niedobór wody w końcowej fazie uprawy.
Gatunki przeznaczone do przechowywania (marchew, seler) warto w ostatnim zabiegu zaopatrzyć w kompleksową mieszankę mikro- i makroskładników, które decydują o trwałości plonu w przechowalni np. cynk. Warto zwrócić uwagę na płynne nawozy mające w swoim składzie zarówno powyższe pierwiastki, jak i stymulujące aminokwasy czy polisacharydy wpływające na ostateczne tempo dojrzewania. Taki preparat- Raykat Final, skomponowany z myślą o ostatnim, kompleksowym zabiegu oferuje Atlantica Agricola. Nawóz ten wpływa zarówno na zawartość cukru w korzeniach, wpływa na aromatyczność ale także poprawia ogólne parametry handlowe plonu.
Marta Guszczynska
Vitera Polska