Aktualności
Choć wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 rok można było składać do 26 lipca, niektórzy ze starających się o wsparcie wciąż powinni pamiętać o dopełnieniu formalności. Do 2 września można się starać o płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji.
Bezsankcyjny termin na złożenie deklaracji o przyznanie dopłat bezpośrednich i obszarowych upłynął 1 lipca. Nabór trwał jeszcze do 26 lipca, ale za każdy dzień roboczy opóźnienia kwota płatności zostanie pomniejszona o 1 proc. To kolejny rok, gdy wnioski były przyjmowane wyłącznie za pomocą internetowej aplikacji eWniosekPlus. Złożono ich ponad 1,216 mln (w kampanii 2023 ok. 1,24 mln). Do 31 lipca czas na uzupełnienie niezbędnych dokumentów i informacji mieli rolnicy, którzy wystąpili o wsparcie dobrostanowe, ekologiczne lub rolno-środowiskowo-klimatyczne. Natomiast o płatności dla małych gospodarstw i do gruntów wyłączonych z produkcji można się starać do 2 września.
Płatność dla małych gospodarstw
Wsparcie dotyczy rolników posiadających gospodarstwa o powierzchni do 5 ha użytków rolnych. Zastępuje ono wszystkie rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy. Kwota pomocy wyniesie równowartość 225 EUR/ha, czyli maksymalnie 1 125 EUR na gospodarstwo. Dodatkowo, rolnicy ubiegający się o tę płatność będą mogli starać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego (czyli uzupełniającą płatność podstawową lub płatność niezwiązaną do tytoniu) oraz płatności obszarowe w ramach II filaru WPR (czyli płatności ONW, ekologiczne, rolno-środowiskowo-klimatyczne, zalesieniowe) – pod warunkiem, że spełniają warunki ich przyznania. Aby ubiegać się o przyznanie płatności dla małych gospodarstw, należało najpierw złożyć wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich – w podstawowym terminie do 1 lipca lub sankcyjnym do 26 lipca – a następnie, do 2 września 2024 r. złożyć wniosek o płatność dla małych gospodarstw.
Więcej informacji – otwórz
Grunty wyłączone z produkcji
Dofinansowanie jest przyznawane:
- za wyłączenie z produkcji gruntów ornych, przy czym na gruntach tych obowiązuje zakaz prowadzenia produkcji rolnej (w tym zakaz wypasu i koszenia) oraz zakaz stosowania środków ochrony roślin;
- do powierzchni nie większej niż 4% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie.
Płatność w ramach ekoschematu Grunty wyłączone z produkcji nie będzie przysługiwała do gruntów ugorowanych w ramach realizacji zobowiązań w zakresie Pakietu 1. Rolnictwo zrównoważone PROW 2014-2020 oraz zobowiązań w zakresie płatności ekologicznych PROW 2014-2020 i PS 2023-2027 z uwagi na możliwość uzyskania płatności do tych gruntów w ramach tych zobowiązań. Przyjęte przepisy umożliwiają złożenie wniosku o przyznanie płatności w ramach nowego ekoschematu lub wprowadzenie zmian we wcześniej złożonych wnioskach w terminie do 2 września 2024 r. Wprowadzenie tego ekoschematu spowodowało, że zniesiony został obowiązek ugorowania 4 proc. gruntów ornych (tzw. norma GAEC 8).
Więcej informacji – otwórz