Elite Onion Club
Ulewne deszcze w ostatnich dniach mocno zdegradowały plantacje warzyw – rośliny i glebę. Szacuje się, że z 1 cm warstwy spłukanej gleby tracimy ok. 75-150 kg przyswajalnych przez rośliny form fosforu, potasu i magnezu z hektara upraw.
W ostatnich dniach wiele plantacji warzyw w różnych rejonach naszego kraju zostało podtopionych lub zalanych. Problemy z zalanymi uprawami cebuli oraz innych warzyw dotykają podstawowych funkcji życiowych roślin, gdyż korzenie bez dostępu tlenu nie mogą spełniać swych podstawowych zadań. Najważniejsze w takich sytuacjach jest dostarczenie składników warunkujących przebieg fotosyntezy oraz oddychania, a z drugiej strony uzupełnienie dolistnie tych składników, które łatwo ulegają wymyciu (azot, bor, magnez) lub uwstecznieniu np. mangan. Na plantacjach, gdzie jest możliwy wjazd na pole zalecane jest zastosowanie nawożenia dolistnego w formie kompleksowej NPK z mikroelementami (np. ADOB Profit 18-18-18+mikro OiW) a szczególnie manganem, molibden oraz borem i wapniem.
Warto mieć na uwadze fakt, że po zalaniu wodą pola występują straty azotu w postaci denitryfikacji (straty azotu w postaci gazowej – N2, NO, N2O) i wymywania azotu (dotyczy przede wszystkim azotanów). W jej wyniku jony azotanowe zostają przekształcone w formy gazowe, które ulatniają się do atmosfery. Denitryfikacja szczególnie intensywnie zachodzi w warunkach ograniczonej ilości tlenu w glebie. Dlatego ograniczanie tego procesu polega na regulacji warunków wodno-powietrznych (wskazana jest likwidacja zagęszczonych czy zamulonych warstw gleby, spulchnianie międzyrzędzi). Na skutek działania wody, gleba staje się zagęszczona i zbita, co sprawia, że warunki wzrostu korzeni znacznie się pogarszają, następstwem tego jest słabe odżywienie cebuli (warzywo to ma słaby system korzeniowy), zahamowanie wzrostu. U roślin tworzących owoce może dochodzić do zrzucania zawiązków, niedorastania owoców do wielkości handlowej, itp. Przeciwdziałać temu można stosując dożywianie dolistne roślin.
Na polach, gdzie skutki zalania nie pozwalają na dalszy wzrost roślin i należy zlikwidować wcześniej założoną uprawę oprócz zabiegów uprawowych poprawiających dostęp powietrza do gleby (kultywatorowanie, głęboszowanie, orka) ogromną rolę odgrywa odpowiednie nawożenie mineralne. Wśród kluczowych składników pokarmowych odgrywających ważną rolę w rekultywacji gleb po powodzi najistotniejszy jest wapń. Posiada on zdolność do łączenia (zlepiania) cząstek gleby w większe agregaty odbudowując w ten sposób przestrzenną jej strukturę. Musimy pamiętać, że wapń z nawozów do odkwaszania gleby (wapna) jest trudno rozpuszczalny w wodzie, a zatem efekt działania wapnia będzie bardzo opóźniony. Dla radykalnej poprawy struktury gleby warto więc wprowadzić do gleby wapń w postaci szybko rozpuszczalnej w wodzi, przykładowo w formie saletry wapniowej.
Szacuje się, że z 1 cm warstwy spłukanej gleby tracimy ok. 75-150 kg przyswajalnych przez rośliny form fosforu, potasu i magnezu z hektara upraw.
Polecam schemat nawożenia dolistnego ADOB na naszej stronie
Włodzimierz Prus
Kierownik ds. warzywnictwa
ADOB Sp. z o.o. Sp. k. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Consultingowe
Tel. kom.: +48 609 481 878
wlodzimierz.prus@adob.com.pl