Aktualności
W Niemczech ok. 4% mniej cebuli żółtej, w Holandii bardzo wysoki poziom eksportowy, stabilne ceny i dobry popyt w Europie. Chyba w najbliższym czasie można się spodziewać wzrostu cen. Sytuacja jednak jest bardzo niepewna, bo uzależniona od ograniczeń związanych z Covid-19.
![](pliki/2020/cebula5.jpg)
Większość krajów wspólnoty europejskiej praktycznie zakończyła zbiory cebuli. Obecnie trwa szacowanie zapasów. Ceny na rynku są stabilne wszystko za sprawą stałego popytu na większości rynków w EU. Czy w najbliższym czasie można spodziewać się wzrostu cen?
Czterdziesty trzeci tydzień w Niemczech był stabilny na rynku cebuli; czytamy w raporcie AMI. Cena rynkowa cebuli żółtej sortowanej, średniego kalibru u naszego zachodniego sąsiada wyceniana jest na 14-15 EUR/100 kg w workach big-bag prosto z pola. Taką kwotę można uzyskać praktycznie we wszystkich regionach kraju. Wyjątek stanowi Bawaria, gdzie cena jest nieco niższa. Stabilne ceny, to rezultat stałego popytu z przeznaczeniem na eksport. Z kolei niesortowana cebula, wysokiej jakości z przechowalni sprzedawana jest z Nadrenii do Holandii po 16 EUR/100 kg. Ponad dwa razy wyższą cenę można uzyskać za cebulę czerwoną – tutaj waha się ona w granicach 30-36 EUR/100 kg.
Niemcy: Zapasy cebuli mniejsze niż w zeszłym roku
Tegoroczna analiza zapasów cebuli w Niemczech została praktycznie zakończona. Według AMI zapasy cebuli produkowanej konwencjonalnie są na poziomie 206 tys. ton, czyli o 3% mniej niż w roku poprzednim. Spadek plonów został zanotowany w przypadku cebuli żółtej; na rynku będzie jej 4% mniej w stosunku do zeszłego roku. Szacunki wskazują natomiast na wzrost produkcji cebuli czerwonej – wg danych tegoroczne zbiory są o 6% wyższe r/r.
W wielu rejonach kraju w przechowalniach jest mniej cebuli niż rok temu. Plony uzyskiwane na południowym zachodzie kraju są raczej poniższej średniej, natomiast na wschodzie notowany jest ich wzrost w porównaniu z zeszłym sezonem.
Trudny rok w uprawie cebuli
Tegoroczny sezon w Niemczech po raz kolejny stanowił niemałe wyzwanie dla plantatorów cebuli. W wielu regionach kraju ponieśli oni wysokie koszty w związku z nawadnianiem plantacji. Wszystko za sprawą suchego kwietnia oraz maja, chłodnego czerwca oraz suchego lata. Mniej dotkniętym niekorzystnymi warunkami pogodowymi regionem okazała się być Bawaria, gdzie opady deszczu były na optymalnym poziomie. Niestety według zebranych danych nie przełożyło się to na wyższe zbiory. Przyczyną takiej sytuacji były słabe wschody spowodowane wiosenną suszą oraz silnymi wschodnimi wiatrami, które dodatkowo przyczyniły się do przerzedzenia plantacji.
Warunki do zbioru we wrześniu w większości kraju były sprzyjające co przełożyło się na wysoką jakość cebul. Niestety w północnych i wschodnich regionach spodziewane jest pogorszenie jakości towaru ze względy na obfite opady deszczu, które wystąpiły na początku października. W chwili obecnej (42-43 tydzień) w polu jest o połowę mniej cebuli niż w zeszłym roku i stanowi ona jedynie 10% tegorocznych zbiorów. Spory problem w tym sezonie stanowiło nierównomierne dosychanie szczypioru na plantacjach. Jednak mimo tego spodziewane są małe straty w trakcie sortowania oraz wysoki zysk netto.
Ceny w Holandii mocno w górę!
Na holenderskim rynku silny popyt eksportowy spowodował wzrost cen cebuli żółtej. W zeszłym tygodniu wzrosły także notowania cebuli na rynku rodzimym. Cena cebuli żółtej z przechowalni wzrosła z 12,50 do 16 EUR/100 kg, a cebuli czerwonej z 16 do 20 EUR/100 kg. W obecnym tygodniu średnia cena za cebulę żółtą wynosi 15-17 EUR/100 kg, natomiast za cebulę czerwoną 17-20 EUR/100 kg. 39 tydzień roku okazał się być mocnym tygodniem eksportowym wg danych KCB/GroentenFruit Huis. Z kraju Niderlandów wyjechało 39 226 ton cebuli. To bardzo duży wzrost w porównaniu do 38 tygodnia, kiedy to wyeksportowano 30 326 ton. Najwięcej cebuli z Holandii trafiło do Wybrzeża Kości Słoniowej, Senegalu, Indonzeji, Filipin, Gwinei oraz Wielkiej Brytanii.
Stabilne ceny i duży popyt w Europie
W Austrii sytuacja na rynku cebuli utrzymuje się na stabilnym poziomie. Cena jaką można uzyskać za suchą cebulę w skrzyniach, to średnio 12-15 EUR/100 kg, w zależności od jakości i rozmiaru. Ze względu na dużą ilość cebuli na rynku planowany jest eksport do innych krajów. Duży popyt obserwowany jest we Francji. Obecnie za cebule z przechowalni producenci mogą uzyskać tam od 10-12 EUR/100 kg. Znacznie wyższe ceny można otrzymać za dostawy do handlu detalicznego. W przypadku cebuli sortowanej w workach 5 kg, w kalibrze 4/6 można otrzymać 20-22 EUR, w kalibrze 5/7 28-30 EUR, a w 6/8 32-34 EUR/100 kg.
Dobra jakość towaru w Wielkiej Brytanii
W Wielkiej Brytanii obserwowany jest silny popyt detaliczny. Niestety na wolnym rynku ceny pozostają na niskim poziomie. Plantatorzy cebuli są praktycznie na finiszu zbiorów. Jakość towaru jest bardzo dobra ze względu na sprzyjające warunki pogodowe w trakcie jego zbioru. Podobnie jak w niektórych krajach docierają informacje, że w przechowalniach pojawia się Fusarium.
Za wschodnią granicą brakuje miejsca
Popyt na rynku rosyjskim jest umiarkowany. Ograniczone są powierzchnie magazynowe u małych producentów. Według Fruit-Inform ceny dobrej jakości cebuli spadły nieznacznie i wahają się w granicach 9-15 EUR/100 kg. Zbiory cebuli w Rosji nadal trwają, a cebula trafiająca do przechowalni jest dobrej jakości. Na Ukrainie ceny są bez zmian; najniższe w porównaniu z Rosją czy krajami EU. Za cebulę dobrej jakości producenci mogą spodziewać się 6-12 EUR/100 kg.