Aktualności
W Holandii ceny cebuli chyba są pod presją jakości i wysokiej produkcji. Ostatnie notowania tego warzywa na dwóch giełdach – w Goes (z 25 listopada) oraz Middenmeer (z 27 listopada) były na takim samym poziomie – z jednym wyjątkiem - jak 7 czy 10 dni wstecz. 27 października w Middenmeer za towar z 30-60% udziałem cebul grubych kupcy byli skłonni płacić 14,25 euro/100 kg (tyle samo oferowano 20 listopada) a za większy kalibraż 15,50 euro/100 kg. Z kolei na giełdzie w Goes cebulę drobniejszej frakcji wyceniano na 15 euro/100 kg. Na ostatniej sesji handlowej w tej lokalizacji kupcy byli skłonni więcej zapłacić za cebulę żółtą dużego kalibrażu – cena 16 euro podskoczyła do 16,75 euro/100 kg.
Niektórzy operatorzy rynku zadają sobie pytanie, jaki będzie dalszy przebieg handlu w tym sezonie przechowalniczym? Wielu operatorów rynku czekało za jednym z decydujących czynników dla rozwoju sytuacji na rynku cebuli holenderskiej. A jest nim opublikowany szacunek zbiorów CBS (Holenderski Urząd Statystyczny). Informacje te pokazują, że zbiory są rekordowe (produkcja w tym roku wynosi 1,5 mln ton; 15 proc. więcej w porównaniu z rokiem 2023. Cebuli żółtej wyprodukowano 1,3 mln ton a czerwonej 200 tys. ton). W raporcie jest też mowa o zróżnicowanej jakości, w niektórych rejonach niedostatecznej do bardzo długiego składowania główek. Ale jest też inna informacja. Mianowicie pozytywnie w Holandii zachowuje się eksport, radzi sobie lepiej niż rok temu. Na przykład, według tymczasowych danych Biura Kontroli Jakości (KCB) i GroentenFruit Huis, eksport cebuli w 44. tygodniu sięgnął prawie 40 000 ton. Senegal był zdecydowanie największym odbiorcą holenderskiej cebuli w 44. tygodniu tego roku, sprzedano tam nieco ponad 10 000 ton. Na drugim miejscu znalazło się Wybrzeże Kości Słoniowej. Numer trzy na cotygodniowej liście było Mali.
Cena cebuli czerwonej w górę
W tegorocznym sezonie cena cebuli czerwonej zachowuje się odmiennie, jak w dwa lata temu, kiedy to jej poziom był zrównany z ceną cebuli żółtej. Aktualnie w Holandii cebula czerwona pozostaje prawie dwukrotnie droższa od cebuli żółtej. Kosztuje od 24 do 28 eurocentów (21 listopada na giełdzie w Emmeloord) w zależności od wielkości.