Aktualności
Brak poboru czynszu za użytki rolne klasy VI i VIz Skarbu Państwa, z wyłączeniem użytków rolnych wydzierżawianych na cele związane z działalnością pozarolniczą oraz zmiany w wysokości czynszu dzierżawnego – zakłada opublikowany w poniedziałek projekt rozporządzenia resortu rolnictwa.
![](pliki/2021/dzierz.jpeg)
W poniedziałek w na stronach RCL opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Zakłada on brak poboru czynszu za użytki rolne klasy VI i VIz, wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, z wyłączeniem użytków rolnych wydzierżawianych na cele związane z działalnością pozarolniczą.
W projekcie wskazano, że do tej pory czynsz nie był pobierany za użytki rolne klasy VI i VIz, niezależnie od celów na jakie zostały wydzierżawione.
Konsekwencją tej zmiany jest również propozycja zmiany par. 2 ust. 1 rozporządzenia, która ma na celu wyłączenie tych użytków rolnych z załącznika do rozporządzenia, który stanowi tabelę stawek czynszu dzierżawnego od użytków rolnych. Nie jest bowiem możliwe określenie "sztywnych" stawek czynszu dla gruntów, które będą wydzierżawiane na cele pozarolnicze - oceniono.
W uzasadnieniu projektu stwierdzono, że konieczność nowelizacji rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 1 sierpnia 2016 r. w sprawie sposobu ustalania wysokości czynszu dzierżawnego w umowach dzierżawy nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa jest konsekwencją zmian wprowadzonych przez ustawę z dnia 13 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw.
Należność z tytułu czynszu dzierżawnego za nieruchomości wchodzące w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, określona w umowie jako równowartość pieniężna odpowiedniej ilości pszenicy, ustalana będzie na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy za jedenaście kwartałów poprzedzających półrocze roku kalendarzowego, w którym przypada termin płatności czynszu. Obecnie czynsz obliczany jest na podstawie średniej krajowej ceny skupu pszenicy w półroczu roku kalendarzowego poprzedzającym termin płatności czynszu.