Aktualności
Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje projekt nowelizacji przepisów, który ma m.in. usprawnić sporządzania planów miejscowych i uszczelnić procedury wydawania decyzji o warunkach zabudowy - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
"Przygotowanie reformy systemu planowania przestrzennego wymaga pilnego dokonania zmian legislacyjnych w celu ułatwienia procedur i optymalizacji obowiązujących przepisów. W pierwszej kolejności jest niezbędne uszczelnienie procedury wydawania decyzji wz (o warunkach zabudowy) poprzez doprecyzowanie kryteriów lokalizacji oraz wprowadzenie terminu ważności decyzji" - napisano w opisie projektu.
Jak dodano, niezbędne jest również usprawnienie sporządzania planów miejscowych oraz zaproponowanie nowego narzędzia urbanistyki operacyjnej uławiającego inwestowanie przy zachowaniu zasad ładu przestrzennego i transparentności.
Planowane zmiany przewidują też wprowadzenie nowego narzędzia planistycznego, uchwalanego obligatoryjnie dla całej gminy, w randze aktu prawa miejscowego - planu ogólnego. Plan ogólny będzie dokumentem zwięzłym, o krótkiej liście ustaleń, co pozwoli na jego sprawne przyjmowanie.
Zakłada się też uchylenie przepisów upoważniających do wydawania studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.
"W zakresie określenia kierunków polityki przestrzennej rolę studium pełnić będzie strategia rozwoju gminy, w ramach której sporządza się model struktury funkcjonalno-przestrzennej oraz formułuje się ustalenia i rekomendacje w zakresie kształtowania i prowadzenia polityki przestrzennej" - napisano.
Przewidziano też wprowadzenie Rejestru Urbanistycznego prowadzonego w systemie teleinformatycznym, będącego źródłem danych i informacji przestrzennych z zakresu planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Zgodnie z wykazem planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to II kwartał 2022 r.