Nie chcemy nic narzucać rolnikom
– Nie chcemy nic narzucać rolnikom, ale zamierzamy wzmocnić pozycję rolnika, a dzisiejsze trzy tematy bardzo się ze sobą wiążą – podkreślił minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. Dziś odbyły się dwa spotkania – z przedstawicielami związków, samorządu i organizacji rolniczych oraz z posłami i senatorami – których tematami były: definicja aktywnego rolnika, ustawa o dzierżawie i ochrona funkcji produkcyjnych wsi. – Podjęliśmy trzy bardzo trudne tematy, sprawy które nie były podejmowane od lat – dodał minister.
Definicja aktywnego rolnika
– Dyskusja o definicji aktywnego rolnika trwa od dłuższego czasu, jednak teraz, oprócz wymiany poglądów trwa przygotowywanie w MRiRW propozycji konkretnych rozwiązań – powiedział minister Czesław Siekierski.
Planowane jest m.in. ustanowienie kryteriów pozwalających na automatyczne uznanie rolników je spełniających za aktywnych zawodowo.
Ustawa o dzierżawie
– Przygotowaliśmy projekt ustawy o dzierżawie – poinformował szef resortu rolnictwa.
Proponowane zmiany uregulują sposób zawierania umowy dzierżawy rolniczej, zasady płatności czynszu, prawa i obowiązki stron umowy dzierżawy rolniczej, a także kwestie następstwa prawnego i sposób rozwiązywania takiej umowy.
Minister Siekierski podkreślił, że zgodnie z założeniami projektu ustawy na nowych zasadach dzierżaw ma nikt nie stracić. Osoba przekazująca ziemię innej osobie do dzierżawy będzie mogła dalej korzystać z systemu KRUS i innych. Natomiast ci, którzy będą tę ziemię uprawiać, będą mogli otrzymywać m.in. dopłaty do paliwa do tej ziemi, z ekoschematów czy z innych form wsparcia, które są związane z prowadzoną przez nich produkcją.
Ochrona produkcji rolnej na terenach wiejskich
– Sprawy związane z pozycją rolnika, z możliwością prowadzenia produkcji rolniczej w sposób niezakłócony, także zamierzamy uregulować ustawowo – zapowiedział minister Siekierski.
Przygotowywane propozycje uregulowań legislacyjnych polegają na zmianie prawa w taki sposób, aby skutecznie chroniło ono producentów oraz produkcję rolną na terenach wiejskich w przypadku konfliktów. Nad takimi rozwiązaniami pracuje powołany już zespół roboczy.
Rolnicy produkują dla nas, dla konsumentów, muszą mieć stworzone odpowiednie warunki i zapewnioną stabilizację. Szef resortu rolnictwa stwierdził, że jest to wyjątkowo trudna sytuacja, gdy nie ma akceptacji tych, którzy mieszkają na wsi, a dopiero co na nią przybyli, dla prowadzonej tam produkcji rolnej.
– Jeśli ktoś sprowadza się na wieś, to musi mieć świadomość, że jest tam prowadzona produkcja rolna. Co za tym idzie, jeżdżą tam ciągniki, opryski są często prowadzone w godzinach wieczornych czy wczesnoporannych, jest wywożony obornik, są żniwa w środku nocy, można także usłyszeć odgłosy zwierząt – powiedział minister Siekierski.
– Rolnicy produkują żywność dla nas, dla konsumentów, za co powinniśmy im być wdzięczni – dodał szef resortu rolnictwa.
Seria spotkań konsultacyjnych
Dzisiejsze spotkania to kolejne z serii spotkań konsultacyjnych MRiRW. Celem szerokich rozmów z rolnikami i przedstawicielami wszystkich środowisk związanych z rolnictwem i rozwojem wsi jest wypracowanie rozwiązań, które w wystarczającym stopniu będą ukierunkowywać tworzenie warunków rozwojowych dla osób faktycznie wykonujących działalność rolniczą i wspierających rozwój polskiej wsi.
– Nasze propozycje wprowadzają pewne zmiany w dotychczasowym systemie. Stąd rozumiem niektóre obawy i emocjonalne wypowiedzi, ale to jest dopiero rozpoczęcie procesu konsultacyjnego – podkreślił po spotkaniu minister Czesław Siekierski.
– Osiągnięcie porozumienia wymaga czasu, czasem miesięcy – dodał szef resortu rolnictwa.
– W następny poniedziałek będziemy rozmawiać z przedstawicielami nauki, doradztwa oraz instytucji podległych – poinformował minister Siekierski.
Minister zapowiedział, że jest także zaplanowane kolejne spotkanie, w szerszym gronie, z udziałem uczestników protestów.
– Wiosną 2024 r. odbyły się dwa takie spotkania w Centrum Dialogu Społecznego. Teraz chcemy to powtórzyć, aby udział przedstawicieli różnych środowisk rolniczych, w tym przedstawicieli rolników uczestniczących w protestach, był jak najszerszy. Następnie odbędzie się dyskusja, rozmowa na szczeblach wszystkich regionów – poinformował szef resortu rolnictwa.