Aktualności
Obecnie po ostatnich opadach utrzymuje się optymalna wilgotność gleby we wszystkich jej warstwach, zarówno tej wierzchniej jak i tych głębszych. Na polach można jednak zaobserwować zastoiska wodne, jednak jest to spowodowane w wielu przypadkach niedrożną lub poprzerywaną czy uszkodzoną drenarką. Dzieje się tak w pobliżu nowych siedlisk mieszkaniowych, nowych dróg najczęściej obwodnic, czy powstających w tzw. „polu” różnych inwestycji.
Poniższa mapa wskazuje, iż uwilgotnienie gleby w całej Polsce w tym również Wielkopolsce jest optymalne lub nieco przesycone. Jednak już pojawiają się obszary, gdzie wilgotność wierzchniej warstwy gleby zaczyna spadać poniżej optymalnej na styku województw lubuskiego i dolnośląskiego oraz opolskiego.
Prezentowany powyżej plan dotyczący wilgotności gleby tworzony jest przez EUMETSAT H-SAF (Satelitarne Centum Aplikacyjne dla Operacyjnej Hydrologii i Gospodarki Wodnej). Mapa pokazuje aktualny stan nasycenia gleby wodą w stanie ciekłym dla warstwy 0-7 cm, z rozdzielczością przestrzenną wynoszącą 25 km. Obszary o wilgotności poniżej 30-40% wskazują na możliwy deficyt wody w strefie korzeniowej.
Odnosząc się zaś do stanów wód głównych rzek Polski, to większości rzek, wody kształtowały się na dzień 09.04.2024 r. w strefie stanów średnich oraz częściowo wysokich. W części rzek pojawiają się stany niskie. W dwóch rzekach tj.: Obrze dopływ Warty (wielkopolskie i lubuskie) i Ledze dopływ Biebrzy (podlaskie) zanotowano stany alarmowe. A na Noteci od Trzebicza do gminy Zwierzyn (lubuskie) stan ostrzegawczy.
Stan wód na dzień 9 kwietnia 2024 r.
Synoptycy przewidują, że zarówno w maju jak i kwietniu opadów nie zabraknie i mają się one mieścić w normach. Jednak to tylko prognozy, a jak będzie w rzeczywistości przekonamy się niebawem. Jeśli prognozy się sprawdzą, można się spodziewać dobrych plonów.